Yusuf Akcakaya
[email protected] Covid-19, İngiliz varyantı, Güney Amerika varyantı derken kısıtlamalar tekrar devreye girdi. Yine sokaklardan, iş yerlerinden, sosyal hayattan elimizi eteğimizi çektik, evler ofise döndü. Geçen yıl olağan dışı bir uygulama olarak hayatımıza giren uzaktan çalışma artık çağın gerçeği haline geldi. Hatta bazı şirketler pandemi bitse bile ofislere geri dönülmeyeceğini açıkladı. İşveren durumdan memnun çünkü ofis maliyetleri düştü, çalışanlar ise evde artan maliyetlerden ve işverenin bu masrafa katkı sunmamasından şikayetçi. Diğer taraftan işveren, çalışanlarını evde denetlemenin derdinde, bilgisayarlara ‘klavye vuruş sayısını gösteren’ ya da sosyal medya platformlarına girmeyi engelleyen programlar yükleniyor. Kimisi ise çalışanını bilgisayar kamerasından takip ediyor. Çalışanlar ise bu özel hayata bu denli müdahaleden rahatsız. Bu yeni düzenin artılarını eksileri, çalışanların ve işverenlerin haklarının detaylarını Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Prof. Dr. Murat Engin’e sorduk:![Prof. Dr. Murat Engin](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/04/pngmurat-engin-2.png)
Amaç verimlilik olmalı
“Uzaktan çalışmaya geçen iş yerleri, birçok maliyetten kurtuldu. Ancak bu maliyetleri işçiler üstlendi. Burada hakkaniyete uygun şekilde işçiye maddi destek sağlanmalı. Yemeğin karşılanması konusunda bir tartışma yok, elbette olmalı. Ve tabii ki öğle arası da olmalı. Ev faturaları, işçinin maliyetini kendi cebinden karşıladığı ürünlerin bir kısmının da paket halinde işçiye ödenmesi gerekiyor. Unutulmamalı ki uzaktan çalışmada amaç tasarruf değil, verim.”Mesai yazılı olur
“10 Mart’ta yayınlanan yönetmeliğe göre uzaktan da olsa çalışma saatleri, olağan saatler olarak belirlendi. Yani bir kişi ofisteyken hangi saatler arasında çalışıyorsa uzaktan da o saatlerde çalışmalı. Eğer mesai yapacak ise bu kendisine veya kendi tarafından yazılı olarak bildirilmeli.”Takip hukuka aykırı
“İşverenin uzaktan çalışanlarına denetimde bulunması kural olarak yasaldır. Ancak denetimleri yazılı olarak yaparak karşı tarafı aydınlatma zorunluluğu vardır. Denetim yasal olsa da bu denetimin somut olayda nasıl yapıldığına bakmak lazım. Örneğin ofislere kamera koyulabilir. Ama çay içme, tuvalete gitme gibi sürelerin hesaplanmasına kadar detaylı bir takip hukuka aykırıdır. Bu kapsamda evde çalışan bir kişiden kamerası açması istenemez.”Uzaktan da iş kazası olur
“İş sağlığı önemli bir konu olarak karşımızda. Ofiste olduğu gibi evde de iş sağlığı tedbirleri alınmalı. Çalışana ergonomik koşullar hakkında bilgi verilmeli, örneğin uygun masa ve sandalye yoksa bunları temin etmeli. Mesela çalışan mutfağa gitti ve burada elektrik çarptı. Bu bir iş kazasıdır. Ancak tabii ki işveren böyle bir kazadan sorumlu tutulamaz.”![Berna Öztınaz](https://gazeteoksijen.com/wp-content/uploads/2021/04/berna-oztinaz.jpg)