22 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 23.09.2023 15:35 | Son Güncelleme: 23.09.2023 15:41

Uzun süreli Covid geçirenlerin ana organlarında daha çok hasar görülebiliyor

Yeni bir araştırma, hastaneye kaldırıldıktan sonra uzun süreli Covid geçiren kişilerin beyin ve böbrek gibi organlarında anormalliklere sahip olma olasılığının üç kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Kalp veya karaciğer sağlığında ise önemli bir değişiklik tespit edilmedi
Uzun süreli Covid geçirenlerin ana organlarında daha çok hasar görülebiliyor

BBC'nin haberine göre, İngiltere'de yapılan araştırma, uzun süreli Kovid geçiren hastaların ana organlarının ne ölçüde etkilendiğine odaklandı. Araştırma kapsamında virüs nedeniyle hastaneye kaldırılan 259 kişi incelendi. Taburcu edildikten beş ay sonra, bu kişilerin ana organları manyetik rezonans görüntüleme (MRI) yöntemiyle incelendi. Tarama sonuçları, hiç Kovid geçirmemiş 52 kişilik grupla karşılaştırıldığında önemli farklılıklar gösterdi.

Taramalarda, uzun süre Covid geçiren hastaların akciğer, beyin ve böbrek gibi organlarında anormalliklere sahip olma olasılığının üç kat daha fazla olduğu tespit edildi. Araştırmada, uzun Covid geçirenlerde en fazla etkilenen organın akciğer olabileceği, söz konusu organın 14 kat daha fazla etkilenebileceği belirlendi.

Ayrıca, şiddetli Covid geçirenler arasında MRI yöntemiyle yapılan taramalarda beyinde bazı anormallikler gösterme olasılığı üç kat, böbreklerde ise iki kat daha fazla olduğu ortaya çıktı. Kalp veya karaciğer sağlığında ise önemli bir değişiklik tespit edilmedi.

Oxford Üniversitesinden ve araştırmanın baş yazarlarından Dr. Betty Raman, araştırmanın uzun süreli Covid semptomlarıyla yaşayanların organlarında bir miktar hasar görülme ihtimalinin daha yüksek olduğunu açıkça ortaya koyduğunu söyledi. Araştırmanın uzun süreli Covid için etkili tedavilerin geliştirilmesine yardımcı olacağı düşünülüyor. Araştırma Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA