07 Aralık 2022, Çarşamba
Haber Giriş: 29.04.2022 16:52 | Son Güncelleme: 29.04.2022 17:19

ABD: Esad Ailesi'nin mal varlığı 1-2 milyar dolar

ABD Dışişleri Bakanlığının Kongreye sunduğu bir raporda, Beşar Esad ve ailesinin tahmini mal varlığının 1-2 milyar dolar olduğu ifade edildi.
ABD: Esad Ailesi'nin mal varlığı 1-2 milyar dolar

Kongre tarafından talep edilen raporda, Dışişleri Bakanlığının, Esad Ailesi'nin varlıklarını paravan isimler altında veya şeffaf olmayan mülkiyet anlaşmaları yoluyla elinde tuttuğu ve net mal varlığı hakkında ancak kesin olmayan bir tahmin sağlanabileceğini kaydettiği belirtildi.

Bir kısmı gizli olan raporun kamuya açıklanan bölümünde, "Açık kaynaklı bilgilere dayanan tahminler genellikle Esad Ailesi'nin net varlığını 1-2 milyar dolar arasında gösteriyor" ifadesi kullanıldı.

Karmaşık bir patronaj sistemi

Kamuya açık kaynaklardan ve medya haberlerinden alıntı yapılan Dışişleri Bakanlığı raporunda, Esad ailesinin finansal kaynaklara erişmek için paravan şirketler ve sahte kurumsal isimler de dahil olmak üzere karmaşık bir patronaj sistemi işlettiğine işaret edildi.

Çocuklarına ilişkin yeterli bilgi yok

Söz konusu 1-2 milyar dolarlık varlığın, ABD yaptırımları altında olan Beşar Esad, eşi, erkek kardeşi, kız kardeşi, kuzenleri ve amcasına ait olduğu belirtilen raporda, Esad'in en küçüğü 17 yaşında olan 3 çocuğunun mal varlıklarına ilişkin yeterli bilgi olmadığı kaydedildi.​​​​​​​

 

Kaynak: AA