24 Şubat 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 06.12.2023 12:09 | Son Güncelleme: 06.12.2023 14:25

ABD: Rusya, iki ABD'li tutuklunun serbest kalması için yaptığımız teklifi reddetti

ABD, tutuklu ABD vatandaşları Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich ve eski deniz piyadesi Paul Whelan'ın serbest bırakılması için Rusya'ya yaptıkları anlaşma teklifinin reddedildiğini açıkladı
ABD: Rusya, iki ABD'li tutuklunun serbest kalması için yaptığımız teklifi reddetti

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, düzenlediği günlük basın toplantısında, Wall Street Journal (WSJ) muhabiri Evan Gershkovich ve Paul Whelan'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

Rusya'ya söz konusu iki ABD vatandaşının serbest kalması için yeni ve önemli bir teklifte bulunduklarını belirten Miller, "Bu teklif Rusya tarafından reddedildi. Bize yanıt vermemeleri gibi bir durum yok. Masada olan teklifi reddettiler" diye konuştu. Miller, teklifin içeriği hakkında detay vermezken, Moskova'dan gelen reddin, tutuklu ABD'nin vatandaşlarının serbest kalmasına yönelik çabalarını engellemeyeceğini söyledi.

Gershkovich ve Whelan kimdir?

WSJ gazetesinin Moskova bürosunda muhabir olarak çalışan Evan Gershkovich, 29 Mart'ta Rusya Federasyonu'nun Ural Bölgesi'ndeki Yekaterinburg kentinde casusluk yaptığı şüphesiyle gözaltına alınmıştı. Moskova’daki Lefortovo Mahkemesi, Gershkovich'in 30 Kasım'da sona erecek tutukluluk süresini 30 Ocak 2024'e kadar uzatmıştı.

Öte yandan, ABD'li asker emeklisi Paul Whelan (52) bir arkadaşının düğün töreni için gittiği Rusya'da 2018'den bu yana aynı gerekçeyle tutuklu bulunuyor.

Kaynak: AA