05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 20.05.2023 09:06 | Son Güncelleme: 20.05.2023 09:16

ABD ve Rusya'dan karşılıklı yaptırımlar: Listede Obama da var

Amerika Birleşik Devletleri'nin Rusya'yı hedef alan son yaptırımında 300 kişi ve kurumu hedef almasının ardından Moskova'dan yanıt geldi. Kremlin, ABD eski Başkanı Barack Obama'nın da dahil olduğu 500 kişi ve kurumun hedef alındığı bir yaptırım listesi açıkladı
ABD ve Rusya'dan karşılıklı yaptırımlar: Listede Obama da var

Amerika Birleşik Devletleri Rusya'dan 300 kişi, kurum ve varlığı yaptırım listesine aldığını duyurdu.  Hazine Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada, bu adımın Rusya'nın Ukrayna işgaline cevap niteliğinde olduğu bildirildi. Yaptırımla, Rusya'nın ihlal ve kaçakçılık, askeri-sınai tedarik zincirleri ve gelecekteki enerji gelirlerinin hedef alınmasının amaçladığının altı çizildi. Washington'ın Moskova'ya yönelik en sert adımlarından biri olarak görülen bu yaptırım kapsamında 20 ülkedeki 22 kişi ve 104 kuruluşun yanı sıra 200'e yakın gemi ve hava aracı "bloke edilmiş mal" olarak tanımlandı ve yaptırım listesine alındı.

Kısa sürede Rusya'dan karşı hamle geldi. Dışişleri Bakanlığı, söz konusu adımın, ABD'nin geçen ay Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte BM'ye seyahat etmek isteyen medya mensuplarına vize vermeyi reddetmesinin tetiklendiğini kaydetti. Bakanlığın açıklamasının devamında, "Washington, Rusya'ya yönelik tek bir düşmanca saldırının bile cezasız kalmayacağını uzun süre önce öğrenmiş olmalıydı" ifadesine yer verildi.

WSJ muhabirinin talebi reddedildi

Amerika Birleşik Devletleri'nin bu kararına Moskova'dan yanıt geldi. Kremlin, ABD eski Başkanı Barack Obama'nın da dahil olduğu 500 kişi ve kurumun hedef alındığı bir yaptırım listesi açıkladı. Bakanlık, Rusya'nın, ABD'nin mart ayında casusluk şüphesiyle tutuklanan Wall Street Journal muhabiri Evan Gershkovich'e konsolosluk erişimi için yaptığı son talebi de reddettiğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, söz konusu adımın, ABD'nin geçen ay Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile birlikte BM'ye seyahat etmek isteyen medya mensuplarına vize vermeyi reddetmesinin tetiklendiğini kaydetti. Bakanlığın açıklamasının devamında, "Washington, Rusya'ya yönelik tek bir düşmanca saldırının bile cezasız kalmayacağını uzun süre önce öğrenmiş olmalıydı" ifadesine yer verildi.