24 Haziran 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2023 10:12 | Son Güncelleme: 11.07.2023 11:17

ABD'de 37 milyon kişi için uyarı: Aşırı sıcaklar hayati tehlikelere yol açabilir

ABD'nin kuzeybatısından güneydoğusuna kadar birçok eyalette yaşayan yaklaşık 37 milyon kişi, hayati tehlikelere yol açabilecek sıcak havalara karşı uyarıldı
ABD'de 37 milyon kişi için uyarı: Aşırı sıcaklar hayati tehlikelere yol açabilir

Ulusal Hava Durumu Servisi'nden (NWS) yapılan açıklamada, ülkenin kuzeybatısındaki Pasifik Okyanusu kıyılarından güney batısındaki çöllere ve doğusundaki Florida eyaletine kadar uzanan bölgede, aşırı sıcaklıkların etkisini sürdüreceği ifade edildi. Açıklamada, söz konusu hat çevresinde yaşayan yaklaşık 37 milyon bölge sakininin, zaman zaman hayati tehlikelere yol açan sıcaklık artışlarına karşı dikkatli olmaları istendi.

Aşırı sıcaklıkların hafta sonuna kadar etkisini sürdüreceği kaydedilen açıklamada, bu süreçte ısıya bağlı hastalıkların da artabileceğine dikkat çekildi. Geçen yıl Arizona eyaletinin başkenti Phoenix'te, art arda 9 gün 43 derecenin üstünde seyreden sıcaklıkların, bu yıl yaklaşık 18 gün boyunca aynı derecenin altına düşmeyeceği tahmini ediliyor.

Phoenix'te sıcaklıkların 17 Temmuz'a kadar 45 derece civarında kalacağı öngörülen açıklamada, nüfusu yoğun eyaletlerden Florida'nın bazı bölgelerinde de termometrelerin 16 Temmuz'a kadar 43 dereceye ulaşacağı söylendi.

Açıklamada, ABD'nin güneyindeki Meksika Körfezi kıyısındaki Teksas'ın El Paso kentinde hafta sonu, sıcaklığın 1951'den bu yana ilk defa 42 derecenin üstüne çıktığı kaydedildi.

Kaynak: AA