18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 30.11.2023 21:08 | Son Güncelleme: 30.11.2023 21:24

ABD'de Covid-19 döneminin sembol ismi Fauci komitede ifade verecek

ABD'de Covid-19 döneminin sembol isimlerinden Dr. Anthony Fauci, Temsilciler Meclisi'nin alt komitesinde ifade verecek. Fauci'yi gerçekleri saklamakla suçlayan Komite Başkanı Wenstrup, "Dr. Fauci'nin gerçeklerle yüzleşmesinin ve sayısız tartışma hakkında konuşmasının zamanı geldi" dedi
ABD'de Covid-19 döneminin sembol ismi Fauci komitede ifade verecek

ABD'de Covid-19 salgını döneminde yaptığı açıklamalarla sembol isim haline gelen Dr. Anthony Fauci'nin virüsün kökenine ve ülkenin hastalıkla mücadele etme yöntemine ilişkin ifade vereceği açıklandı. ABD Temsilciler Meclisi'nin Covid-19 salgınıyla ilgili alt komitesinin Başkanı Brad Wenstrup, yaptığı açıklamada, Fauci'nin meclis alt komitesinde 8-9 Ocak tarihlerinde ifade vermeyi kabul ettiğini belirtti.

Wenstrup, geçen yıla kadar ABD Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörlüğü ile ABD Başkanı Joe Biden'ın sağlık başdanışmanlığı görevlerinde bulunan Fauci'nin ocak başında vereceği ifadelerin ardından henüz belli olmayan bir tarihte de halka açık bir duruşmaya katılacağını belirtti. Fauci'yi Covid-19 dönemiyle ilgili önemli gerçekleri saklamakla suçlayan Wenstrup, "Dr. Fauci'nin gerçeklerle yüzleşmesinin ve Covid-19 dönemi sırasında ve sonrasında ortaya çıkan sayısız tartışma hakkında konuşmasının zamanı geldi" ifadesini kullandı.

Covid-19'un kökeni tartışıldı

Temsilciler Meclisi'nde, Covid-19 salgınıyla ilgili meclis alt komitesi tarafından mart ayında virüsün kökenine ilişkin oturum düzenlenmişti. Covid-19'un Çin'deki bir laboratuvardan sızmış olabileceğine dair görüşlerin dile getirildiği oturumda, Wenstrup, Covid-19'un kökenini bilmenin gelecekteki salgınları tahmin etmek ve önlemek için önemli olduğuna işaret etmiş ve komitenin bu konuyu kapsamlı bir şekilde araştıracağını söylemişti. ABD Başkanı Joe Biden, mart ayında Covid-19'un kökenine ilişkin bilgilerin gizliliğini ortadan kaldıracak çalışmaların önünü açacak Covid-19'un Kökeni Yasası başlıklı yasa tasarısını imzalamıştı. ABD Başkanı'nın yazılı açıklamasında, "Gelecekteki salgınları daha iyi önleyebilmemize yardımcı olmak için Covid-19'un kökenlerine inmemiz gerekli. Yönetimim, Wuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki potansiyel bağlantılar da dahil Covid-19'un kökenleriyle ilgili tüm gizli bilgileri incelemeye devam edecek." ifadesi kullanılmıştı.

Kaynak: AA