19 Nisan 2024, Cuma
Haber Giriş: 07.05.2022 18:35 | Son Güncelleme: 07.05.2022 19:04

Afganistan'da Taliban kadınlara örtünme zorunluluğu getirdiğini duyurdu

Afganistan'daki Taliban geçici hükümeti kadınlara örtünme zorunluluğu getirirken, çarşaf ya da burka giyebileceklerini açıkladı
Afganistan'da kadınlar, kendilerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını isteyen pankartlar taşıyor (19 Ocak 2022)
Afganistan'da kadınlar, kendilerine yönelik kısıtlamaların kaldırılmasını isteyen pankartlar taşıyor (19 Ocak 2022)

Afganistan'da Taliban geçici hükümetinin İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, yeni kurallar çerçevesinde yetişkin kadınların örtünmesinin zorunlu kılındığı ilan edildi.

Açıklamaya göre, kadınlar ya Afgan geleneklerinden biri olan burka ya da vücutlarını tamamen örten siyah çarşaf giyecek.

Siyah çarşaf giyen kadınlar kendilerine namahrem olan biriyle karşılaştığında yüzlerini örtecek ve sadece gözleri açık kalabilecek.

Kurala uymayanlara karşı cezalar

Kurallara riayet etmeyenlerin aile reisleri önce uyarılacak; uyarıya aldırış edilmemesi halinde aile reisine 3 gün hapis cezası yaptırımı uygulanacak.

3 günlük hapis cezasına rağmen ailedeki yetişkin kadının örtünmemesi durumunda aile reisi mahkemeye çıkartılacak.

Açıklamada, mahkeme faslında ne tür bir yargılama yapılacağı ya da ceza verileceği ise henüz belirsiz.

Taliban yönetiminin duyurduğu yeni kurallar uyarınca, devlet dairelerinde çalışan örtünmeyen kadınlar işten çıkartılacak.

Örtünmeyen kadınlarla birinci derece yakınlığı olan memurlar ise açığa alınacak.

Taliban'ın Bilgi ve Kültür Bakanlığı'nda düzenlenen törende konuşan geçici hükümetin İyiliğe Davet ve Kötülükten Sakındırma Bakan Vekili Mevlevi Halid Hanefi de kararı savunarak, "Biz kız kardeşlerimizin haysiyet ve güvenlik içinde yaşamalarını istiyoruz" ifadesini kullandı.

Taliban yönetimi daha önce orta öğrenim çağındaki kız öğrencilerin eğitimlerinin askıya alınması, üniversitelerde ders günlerinin cinsiyete göre ayrılması ve kızların bir yakınları olmadan uzun yolculuklara çıkmaması gibi uygulamalar getirmişti.

Kaynak: AA