16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 04.02.2024 09:00 | Son Güncelleme: 04.02.2024 10:48

Biden, Güney Carolina'daki Demokrat Parti ön seçimlerini kazandı

ABD'de başkanlık seçim yarışı Demokratların Güney Carolina'daki ön seçimleriyle sürerken, halen ABD Başkanı ve Demokrat Parti'nin en güçlü aday adayı olan Joe Biden bu eyalette rahat kazandı
Biden, Güney Carolina'daki Demokrat Parti ön seçimlerini kazandı

ABD'de 5 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimleri için ön seçim takvimi işlerken, Demokrat Parti'nin Güney Carolina'daki ön seçimleri beklendiği gibi sonuçlandı.

Oyların yüzde 96'sını aldı

Demokrat Parti'nin başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Joe Biden, Güney Carolina'da oyların yüzde 96'sını alarak rahat bir galibiyet elde etti. Biden karşısında sembolik olarak yarışan bir diğer aday adayı Marianne Williamson yüzde 2.1, Dean Phillips ise yüzde 1.7 düzeyinde oy aldı.

Demokratların bir sonraki ön seçimleri 6 Şubat'ta Nevada eyaletinde gerçekleştirilecek. Haziran ayına kadar sürecek ön seçim takviminde Demokratlar ile Cumhuriyetçiler, bazı eyaletlerde aynı günde bazı eyaletlerde ise farklı tarihlerde ön seçimlerini yaparak başkan aday adayları arasından kimin partinin başkan adaylığına hak kazanacağını belirleyecek. ABD'de halen Donald Trump Cumhuriyetçi Parti'nin, Joe Biden ise Demokrat Parti'nin en güçlü başkanlık aday adayı olarak öne çıkıyor.

Kaynak: AA