13 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 11.04.2023 00:59 | Son Güncelleme: 11.04.2023 08:41

Blinken: Evan Gershkovich haksız yere tutuklandı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın, Rusya’da casusluk suçlaması ile tutuklanan Amerikan vatandaşı gazeteci Evan Gershkovich'in haksız bir şekilde tutuklandığını açıkladı
Blinken: Evan Gershkovich haksız yere tutuklandı

ABD Dışişleri'nden yapılan yazılı açıklamada “Bugün Bakan Antony Blinken, Evan Gershkovich'in haksız bir şekilde Rusya tarafından tutuklandığına karar verdi” denildi. ABD yönetiminin Wall Street Journal gazetesi muhabiri Gershkovich'e her türlü destek vereceği kaydedilen açıklamada, “Gazetecilik suç değil. Kremlin’i Rusya’daki bağımsız sesleri bastırmasından ve gerçeğe karşı sürdürdüğü savaştan dolayı kınıyoruz” ifadesi kullanıldı.

Gershkovich ve Whelan için çağrı

Açıklamada hem Gershkovich hem de daha önce tutuklanan ABD vatandaşı Paul Whelan’ın serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

Rus Dışişleri Bakanlığı'na akredite olan Evan Gershkovich, 29 Mart günü Urallar'ın Yekaterinburg kentinde yaptığı bir haber sırasında gözaltına alınmış, ABD Başkanı Joe Biden ve bazı üst düzey yetkililer, Amerikalı gazetecinin derhal serbest bırakılması için çağrıda bulunmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada, Gerşkoviç'e yönelik suçlamaların ciddi nitelikte olduğunu ve “gazetecilik statüsünü yasa dışı eylemlerine kılıf olarak kullanarak gizli bilgileri elde etmeye çalışırken suçüstü yakalandığını” iddia etmişti.

2018'den bu yana tutuklu

Gerşkoviç​​​​​​​'in 18 Nisan'da mahkemeye çıkarılması beklenirken, tutukluğunun onaylanması ihtimali üzerinde duruluyor. Öte yandan, ABD'li asker emeklisi Paul Whelan (52) bir arkadaşının düğün töreni için gittiği Rusya'da 2018'den bu yana aynı gerekçeyle tutuklu bulunuyor.

 

 

Kaynak: AA