18 Nisan 2024, Perşembe
Haber Giriş: 27.12.2023 18:48 | Son Güncelleme: 27.12.2023 18:52

BM Genel Sekreteri Guterres: Bir sonraki salgına hazır değiliz

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Uluslararası Salgına Hazırlık Günü'nde yazılı bir açıklama yaptı. Covid-19 salgınının yıkıcı etkilerinin halen sürdüğünü belirten Guterres, "Bir sonraki salgın geldiğinde daha iyisini yapmalıyız. Ancak bir sonraki salgına hazır değiliz" ifadelerini kullandı
BM Genel Sekreteri Guterres: Bir sonraki salgına hazır değiliz

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Covid-19 salgınından gerekli derslerin alınması gerektiğini belirterek, "Bir sonraki salgın geldiğinde daha iyisini yapmalıyız. Ancak bir sonraki salgına hazır değiliz" açıklamasında bulundu. Guterres, Uluslararası Salgına Hazırlık Günü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Covid-19'a artık uluslararası sağlık alanında aynı aciliyetle yaklaşılmadığını ancak yıkıcı etkilerinin hala sürdüğünü belirten Guterres, salgının ekonomik etkilerinin de sürdüğünü ifade etti. Guterres, birçok sağlık sisteminin ciddi zorluklarla mücadele ettiğini ve gelişmekte olan ülkelerde milyonlarca insanın aşıya erişiminin olmadığını kaydetti. "Bir sonraki salgın geldiğinde daha iyisini yapmalıyız. Ancak bir sonraki salgına hazır değiliz" ifadelerini kullanan Guterres, Covid-19 salgınından gerekli derslerin alınması ve buna göre hareket edilmesi gerektiğini belirtti.

Guterres, dünyanın virüslerin denetimi, sağlık sistemlerinin güçlendirilmesi ve evrensel sağlık güvencesinin inşa edilmesi için işbirliği içinde hareket etmesi gerektiğine işaret ederek, zengin ülkelerin kaynakları ve tedavileri kontrol etme ve istifleme eğilimini bırakması gerektiğini vurguladı. BM Genel Kurulu, 27 Aralık 2020'de, Covid-19 salgınından ders çıkarmak ve gelecekte ortaya çıkabilecek salgınlara karşı hazırlıklı olmak için bir karar kabul etmişti. Karar uyarınca, 27 Aralık Uluslararası Salgına Hazırlık Günü ilan edilmişti.

Kaynak: AA