23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 25.12.2023 17:25 | Son Güncelleme: 25.12.2023 17:31

DSÖ: Hastanelere sığınan Gazzeliler açlıkla karşı karşıya

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, abluka altında tutulan Gazze'deki hastanelerde medikal, gıda, içme suyu ve yakıta ihtiyaç duyulduğunu belirterek, hastanelere sığınan on binlerce Gazzelinin "korkunç boyutlara ulaşan" açlıkla karşı karşıya olduğu uyarısında bulundu
DSÖ: Hastanelere sığınan Gazzeliler açlıkla karşı karşıya

Ghebreyesus, X'te yaptığı paylaşımda DSÖ'nün, Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (UNOCHA), Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ve ABD merkezli afet bölgelerine yiyecek sağlayan World Central Kitchen (WCK) ile 23 Aralık'ta Gazze'deki Şifa Hastanesi dahil 4 hastaneyi ziyaret ettiğini duyurdu.

Ziyarette bölgede akut açlık yaşandığının tespit edildiğine dikkati çeken Ghebreyesus, DSÖ ve partnerlerinin su ve gıda tedarikinin artırılmasını istediğini belirtti. Ghebreyesus, bir zamanlar Gazze'nin en büyüğü Şifa Hastanesi'nin İsrail'in saldırılarının ardından artık yalnızca temel ilk yardım hizmeti sunabildiğini ve yerinden edilen 50 bin Gazzeliye ev sahipliği yaptığını ifade etti.

Oksijen tesisinin saldırılar sırasında tahrip olduğu Şifa Hastanesi'nin ameliyathane ve diğer servislerinin yerinden edilen Gazzelilerle dolup taştığını belirten Ghebreyesus, Gazze'nin genelinde olduğu gibi buraya sığınan insanların da açlık çektiğini ve kıtlık riskinin bulunduğunu kaydetti.

Acilen ateşkes ilan edilmesi çağrısı

Ghebreyesus, Gazze'de "korkunç boyutlara ulaşan" gıda kıtlığı ve açlık olduğunun altını çizerek, "İnsani yardım görevlilerinin (Gazze'deki) 2 milyondan fazla insana gıda, su, yakıt, ilaç ve diğer malzemeleri güvenli ve sürekli şekilde ulaştırabilmesi için insani yardımların sürmesi şarttır ancak (Gazze'ye) bu şekilde engellenmeyen, sürekli ve güvenli erişim henüz sağlanamamıştır" ifadesini kullandı.

"İlaç, gıda, elektrik, su ve hepsinden önemlisi güvenlik konusunda ciddi sıkıntıların yaşandığı Şifa Hastanesi, Gazze'deki kabusun bir temsilidir." görüşünü paylaşan Ghebreyesus, ayrıca ziyaret edilen "Hasta Dostu" isimli yardım kuruluşunun hastanesi el-Helou ve es-Sahabe Doğum Hastanesi'nde de medikal, yakıt, gıda ve içme suyu ihtiyaçlarının olduğunu belirtti.

"Hastaneler, tehlikenin ve amansız acıların değil bakım ve iyileşme yerleri olmalıdır." ifadesini kullanan Ghebreyesus, "acilen ateşkes ilan edilmesi" çağrısında bulundu.

Kaynak: AA