21 Haziran 2024, Cuma Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.04.2023 11:49 | Son Güncelleme: 06.04.2023 13:17

Finlandiya Başbakanı Marin'in hükümeti istifa etti

Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, bugün hükümetinin istifasını sunmasının ardından Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'nun istifayı kabul ettiği açıklandı
Finlandiya Başbakanı Marin'in hükümeti istifa etti

Finlandiya Başbakanı Marin, hükümetinin istifasını bugün Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö'ye sundu. Yapılan yazılı açıklamaya göre Niinistö, Marin'in sunduğu istifayı kabul etti ve yeni hükümet kurulana dek eski hükümetin geçici olarak devam etmesini istedi. Oluşturulacak geçici hükümet yalnızca rutin işlerle ilgilenecek ve acil konuları ele alacak.

Finlandiya'da genel seçimleri muhafazakar Ulusal Koalisyon Partisi yüzde 20,8 ile önde tamamlarken, Gerçek Finler Partisi yüzde 20,1 ve Marin'in liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti yüzde 19,9 oy aldı. Finlandiya'da seçimleri lider tamamlayan parti, hükümeti kurmak için önceliğe sahip. Ülkeyi yönetmek için de 200 sandalyeli parlamentoda 100'den fazla vekille bir koalisyon oluşması gerekiyor.

2019 seçimlerini ilk üç sırada tamamlayan partiler sırasıyla Sosyal Demokrat Parti, Gerçek Finler Partisi ve Ulusal Koalisyon Partisi olmuştu.

Kaynak: AA