29 Kasım 2022, Salı
Haber Giriş: 03.10.2022 12:59 | Son Güncelleme: 03.10.2022 13:06

Fransa'da Adalet Bakanı, yasa dışı menfaat sağlamaktan yargılanacak

Fransa'da Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti yasa dışı menfaat sağlamaktan Cumhuriyet Adalet Mahkemesi'nce (CJR) yargılanacak
Fransa'da Adalet Bakanı, yasa dışı menfaat sağlamaktan yargılanacak

Fransız basınındaki habere göre, Cumhuriyet Adalet Mahkemesi (CJR) soruşturma komitesi, Adalet Bakanı Eric Dupond-Moretti'nin yasa dışı menfaat sağlamaktan yargılanmasına karar verdi. İlk defa görevi başındaki bir bakan için böyle bir karar alındı. Dupond-Moretti'nin avukatları, Komitenin bu kararını temyize taşıyacaklarını belirtti.

Olay

Yolsuzlukla Mücadele Derneği (Anticor) ve 3 hakim sendikası, Dupond-Moretti'yi avukat olduğu dönemde kendini ya da müvekkillerini ilgilendiren davalara bakan hakimleri cezalandırmak için bakan olarak ayrıcalıklarını kullanmakla suçlayarak bakanları yargılama yetkisine sahip CJR'ye şikayet etmişti.

Telekulak davası 

CJR'nin soruşturma komitesi, şikayeti haklı bularak Bakan Dupond-Moretti hakkında soruşturma açılmasına karar vermişti. Dupond-Moretti, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin de dahil olduğu telekulak davası ön soruşturmalarında görev alan 3 hakime karşı idari takip başlatmıştı.

Adalet Bakanı, Monaco'da sorgu hakimi olarak görev yaparken baskı gördüğünden şikayetçi olan Hakim Edouard Levrault hakkında idari soruşturma açmakla da itham edilmişti. Telekulak davası soruşturmaları sırasında Dupond-Moretti dahil birçok avukatın telefon faturaları incelenmişti. Bakan olmadan önce Hakim Levrault’un suçladığı polislerden birinin avukatlığını yapan Moretti, hakimin yöntemlerini eleştirmişti.

Kaynak: AA