10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 19.11.2023 15:01 | Son Güncelleme: 19.11.2023 15:04

Gazze’de kanser hastalarının tedavisi için ne ilaç ne hastane kaldı

İsrail ablukası ve saldırısı altındaki Gazze Şeridi’nde bulunan kanser hastaları, ne ilaç ne de tedavi olabilecekleri bir hastane bulabiliyor
Gazze’de kanser hastalarının tedavisi için ne ilaç ne hastane kaldı

Türkiye’nin inşa ettirdiği ve Gazze’de kanser hastalarına hizmet veren en büyük hastane olan Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi Müdürü Subhi Şaik, konuya ilişkin bir açıklama yaptı.

Kanser hastalarına hizmet veren hastanelerin bu hizmeti durdurmak zorunda kaldığını belirten Şaik, “Gazze'de kanser hastalarına doğru teşhis konulması mümkün değil. Kanser hastaları ilaç da bulamıyor” ifadelerini kullandı.

Bebekler Gazze’nin güneyine nakledildi

Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, Kızılaya bağlı acil servis ekiplerinin, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA) ile koordineli olarak Şifa Hastanesi'ndeki 31 prematüre bebeği tahliye etmeyi başardığı kaydedildi. Açıklamada, prematüre bebeklerin, Gazze Şeridi’nin en güneyindeki Refah kentinde bulunan Emirlikler Hastanesi’ne yatırılmak üzere Filistin Kızılayına ait ambulanslarla güneye nakledildikleri aktarıldı.

İsrail ordusu dün, Şifa Hastanesi'nde bulunan yerinden edilmiş Filistinlilerin tamamı ile hastaların çoğunu zorla hastane dışına sürmüştü. Gazze'deki Şifa Hastanesi Müdürü Muhammed Ebu Silmiyye, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun hasta, yaralı, yerinden edilmiş kişiler ile sağlık personelinin hastaneden ayrılması için verdiği bir saatlik sürenin ardından hastaneyi boşaltma işleminin başladığını ifade etmişti.

Ebu Silmiyye, İsrail ordusunun boşalttığı hastanede kalan hastalar ve prematüre bebekler için BM yetkilileriyle görüştüklerini belirtmişti. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus da dün, Şifa Hastanesi'nde su, yiyecek, yakıt ve tıbbi malzemelerin tükendiğini ve artık hizmet veremediğini bildirmişti.

Ghebreyesus, “bu içler acısı durumda ve bebekler de dahil hastaların durumu göz önüne alındığında”, hastaların tahliyesi için destek talep etmiş ve ateşkes çağrısında bulunmuştu.