05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 27.12.2022 12:31 | Son Güncelleme: 27.12.2022 12:35

Güney Kore, Kuzey'in İHA’larına karşı savunma kapasitesini geliştirecek

Güney Kore Devlet Başkanı, Kuzey Kore'ye ait 5 insansız hava aracının Güney'in hava sahasını ihlal etmesi ve bunlara karşı yapılan operasyonların başarısızlığa uğramasının ardından, silahlı kuvvetlerin keşif ve gözetleme imkanlarını geliştirme taahhüdünde bulundu
Güney Kore, Kuzey'in İHA’larına karşı savunma kapasitesini geliştirecek

Yonhap'ın haberine göre, bakanlar kurulu toplantısında konuşan Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore'ye ait İHA'ların Güney'in hava sahasını ihlal etmesini değerlendirdi. Yoon, silahlı kuvvetlerin harbe hazırlık seviyesi ile eğitim durumunda ciddi eksiklikler gösterdiğini ve savunma kapasitesinin mutlaka güçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

Kuzey Kore'nin önemli askeri tesislerini gözetleme ve keşif operasyonları yapmak üzere bir İHA birimi kurmayı planladıklarını belirten Yoon, "Dünkü olaydan sonra insansız hava aracı biriminin kuruluş sürecini mümkün olduğunca öne alacağız" açıklaması yaptı. Yoon, "Keşif ve gözetleme imkanlarımızı gelişmiş hayalet İHA'larla güçlendireceğiz" dedi.

Güney Kore dün Kuzey Kore'ye ait 5 İHA'nın hava sahasını ihlal ettiği ve bunlardan birinin başkent Seul'e kadar uçtuğunu açıklamıştı. Güney Kore ordusunun savaş uçaklarını havalandırıp helikopterlerden yaklaşık 100 atış yapılmasına karşın İHA'ların vurulamadığı, operasyona katılan KA-1 tipi savaş uçaklarından birinin düştüğü ancak pilotların yara almadan kurtulduğu bildirilmişti. Yaşananlar üzerinde yapılan açıklamada, Kuzey tarafının provokasyonlarına "sert ve hakkıyla" cevap verileceği vurgulanmıştı. 

Kaynak: AA