05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 04.11.2022 17:14 | Son Güncelleme: 04.11.2022 17:20

İspanya Sergey Chemezov'un yatına el koydu

Rusya-Ukrayna Savaşı nedeniyle uygulanan yaptırımlar kapsamında birçok oligark süper yatını kaybetti. Son olarak İspanya'da Sergey Chemezov'a ait 143 milyon euro değerindeki yata mahkeme kararıyla el konuldu
Sergey Chemezov, Vladimir Putin ve Ramzan Kadyrov
Sergey Chemezov, Vladimir Putin ve Ramzan Kadyrov

Barselona Mahkemesi, 85 metre uzunluğundaki Meridan A adlı yata, mart ayından bu yana bulunduğu tersanedeki bakım ücretlerinin ödenmemesinden dolayı açılan dava sonucunda el konulması kararı aldı.

Üvey kızının üzerine kayıtlı

Söz konusu yatın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e çok yakın olan, eski bir KGB ajanı ve devlet savunma şirketi Rostec State Corp'un Üst Düzey Yetkilisi Sergey Chemezov'un üvey kızı üzerine kayıtlı olduğu belirtildi.

Chemezov, 2014 yılında Rusya'nın Kırım'ı işgalinin ardından ABD ve AB'nin uyguladığı yaptırımlar sonrasında da cezalar almıştı.

Ülkede 4 lüks yat demirli

İspanya'da bu zamana kadar limanda bağladığı Rus oligarklara ait olup, toplam değerleri 600 milyon euro'nunnun üzerinde olan 4 büyük yat bulunuyor. Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte çok sayıda Avrupa Birliği ülkesi bu tür gemilere el koymuş hatta bazıları açık artırmayla satışa çıkarmıştı.