29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 29.03.2023 09:54 | Son Güncelleme: 29.03.2023 10:10

Karayipler'de terk edilmiş yatın gizemi büyüyor 

Antigua ve Barbuda, 90 günden fazla bir süredir Falmouth Limanı'nda demir atan süper yatın sahibi bulunamıyor. Hükümet sahibinin Rus milyarder Andrey Guryev olduğunu öne sürüyor. Ancak milyarder bunu reddetti. Eğer sahibi bulunmazsa yat açık artırmaya çıkarılacak
Lüks süper yat Alfa Nero, Venedik, 5 Eylül 2013
Lüks süper yat Alfa Nero, Venedik, 5 Eylül 2013

Antigua ve Barbuda'da demirli 267 metrelik terk edilmiş bir süper yatın kime ait olduğu konusundaki gizem büyüyor. Yatın, Rus milyarder Andrey Guryev'e sahip olduğunu tahmin ediliyor. Ancak Guryev'in avukatları, müvekkillerinin yatın sahibi olmadığını söyledi. Hükümet ise yatı açık artırmayla satmayı planlıyor.  

Karayip ülkesi, 12 kişilik ve helikopter pistine dönüşebilen bir havuza sahip lüks bir yat olan Alfa Nero'nun, uluslararası yaptırımlarla karşı karşıya olan sanayi kralı Guryev'e ait olduğunu iddia ediyor. Ancak Guryev'in Londra'daki avukatları geminin kendisine ait olmadığını söyledi. Guryev'in yasal temsilcisi Bloomberg'in sorularına verdiği yanıtta "Antigua makamlarını bilgilendirdiğimiz üzere Guryev Alfa Nero'nun ne sahibidir ne de kontrol etmektedir ve gemiyi 2014 yılından bu yana zaman zaman ticari kiralama kapsamında kullanmaktadır" dedi. 

Antigua Liman Müdürü Darwin Telemaque Salı günü yaptığı açıklamada, 31 Mart'a kadar Alfa Nero'nun sahibi olduğunu kanıtlayan çıkmazsa gemiyi açık arttırmaya çıkarmak zorunda kalacağını söyledi. Telemaque, bir yılı aşkın bir süredir marinanın beş kişilik mürettebatın yüksek yakıt, elektrik ve gıda faturalarını karşıladığını söyledi. Başbakanlık ofisi Alfa Nero'yu terk edilmiş bir gemi olarak görüyor ve 500 bin dolardan fazla bir fatura çıkardığını söylüyor.

"Yük olmasını engellemek için her adımı atmalıyız"

Telemaque, şimdi geminin sahipsiz kalmasından ve Antigua'nın en işlek limanındaki trafiği engellemesinden endişe edildiğini söyledi. Telemaque, "Yatçılık sektörümüz bizim en büyük denizcilik gelir kaynağımız, hatta kruvaziyer sektöründen bile daha büyük. Bunu korumak ve geminin ülkemize yük olmasına izin vermemek için elimizden gelen her adımı atmalıyız" ifadelerini kullandı. 

Geçen hafta yayınlanan duyuruda hükümet, Alfa Nero'nun Guryev'e ait olduğunu veya onun tarafından kontrol edildiğini, Falmouth Limanı'na demir attığını ve 90 günden fazla bir süredir sahipsiz olduğunu söyledi.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre 10.1 milyar dolar serveti olan Guryev, Avrupa'nın en büyük gübre şirketlerinden biri olan PhosAgro'nun kurucusu ve en büyük hissedarı. Rusya-Ukrayna savaşı sırasında Kremlin ile olan ilişkileri nedeniyle ABD, İngiltere ve AB tarafından yaptırımlara maruz kaldı. ABD'nin talebi üzerine Antigua makamları geçen yıl gemide arama yaparak FBI'ın operasyonu gözlemlemesine izin verdi.