20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 17.09.2022 14:14 | Son Güncelleme: 17.09.2022 17:08

Kral 3. Charles'a tepki: Biz evlerimizi ısıtmak için çabalarken, senin geçit töreninin parasını ödemek zorundayız

 İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in hayatını kaybetmesinin ardından tahta geçen Kral 3. Charles, dün Galler'e yaptığı ziyarette bir kişinin tepkisiyle karşılaştı
Fotoğraf: Arşiv
Fotoğraf: Arşiv

İngiltere'nin yeni hükümdarı olarak dün Galler'in başkenti Cardiff’e ilk ziyaretini yapan Kral 3. Charles, halkla bir araya geldiği sırada bir kişi tarafından protesto edildi. Artan enerji fiyatları nedeniyle ülkenin yeni Kralı 3. Charles'ı protesto eden vatandaş, "Biz evlerimizi ısıtmak için çabalarken, senin geçit töreninin parasını ödemek zorundayız. Vergi mükellefi sizin için 100 milyon pound ödüyor ve ne için?" dedi.

Kralın koruması araya girdi

Kral Charles, vatandaşın protestosunun ardından bulunduğu yerden uzaklaşmaya başladı ve Kral'ın yakın koruması da hızlıca araya girerek tepkisini dile getiren vatandaşın önünü kapattı.

73 yaşında tahta geçti (Daha fazla bilgi)

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 8 Eylül'de yaz tatilini geçirdiği İskoçya'nın Aberdeenshire bölgesindeki Balmoral Kalesi'nde hayatını kaybetmişti. Buckingham Sarayı, Kraliçe Elizabeth'in ölümünün ardından, aynı gün yaptığı açıklamada, Charles'ın tahta geçerek "İngiltere Kralı" olduğunu duyurmuştu. Kraliçe'nin 73 yaşındaki oğlu Charles'ın ülkenin yeni kralı olduğu, 10 Eylül Cumartesi günü başkent Londra'daki St. James Sarayı'nda düzenlenen törenle resmen ilan edilmişti.

Kral Charles kimdir?

4 Kasım 1948 tarihinde Prenses Elizabeth'in (2. Elizabeth) oğlu olarak dünyaya gelen ve asıl ismi Charles Philip Arthur George Mountbatten-Windsor olan Charles, İngiliz Kraliyeti taht sıralamasında 1. sıradaydı. Charles'ın aynı zamanda Birleşik Krallık tarihinde görev yapan en yaşlı prens unvanı bulunuyor.

Eğitimi ve gençliği

Charles, Cheam ve Gordonstoun okullarında eğitimini tamamladı. Bu sürede tarih öğretmeni Michael Collins Persse ile bir okul gezisinde Papua Yeni Gine'ye gitti. Üniversiteyi Cambridge Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde tamamladı. 1971'den 1976 yılına kadar Kraliyet Hava Kuvvetleri ve Kraliyet Donanması'nda hizmet verdi.

 

 

Düşes Camille ile evlendi

Yeni İngiltere Kralı Charles, 1981 yılında İngiliz soylu ailesine mensup Diana Spencer ile evlenmişti. Bu evlilikten Prens William ve Prens Harry dünyaya geldi. Ancak çift, 1996 yılında Charles'ın Camilla Parker Bowles ile evlilik dışı ilişkisi nedeniyle boşandı. Camilla Parker Bowles ile evlenmesi ise 2005 yılını buldu.

Elizabeth, Camilla'nın kraliçe olması istedi

2. Elizabeth, tahttaki 70'inci yıl dönümüne ilişkin paylaştığı mesajında, veliaht Prens Charles kral olduğunda, eşi Camilla'nın kraliçe olmasını istediğini belirtmişti. Kraliçe, halkın kendisine verdiği desteğin aynısını Charles'a ve eşi Camilla'ya vereceklerini bildiğini dile getirmişti.