26 Şubat 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 21.03.2023 14:40 | Son Güncelleme: 21.03.2023 14:54

Londra polis teşkilatı hakkında rapor: Kurumsal olarak ırkçı ve kadın düşmanı

İngiltere'de Londra Metropolitan Polisi'ne yönelik yayımlanan raporda, teşkilat kadın ve çocukları korumada başarısız ve kurumsal olarak ırkçı ve kadın düşmanı olmakla itham edildi
Londra polis teşkilatı hakkında rapor: Kurumsal olarak ırkçı ve kadın düşmanı

Mart 2021'de Sarah Everard adlı kadının, bir polis tarafından kaçırılıp tecavüz edildikten sonra öldürülmesinin ardından Londra Metropolitan Polisi'ne (Metropolitan Police Service/ MPS) yönelik inceleme başlatan Barones Louise Casey'in yayımladığı bağımsız rapor, polis teşkilatının tamamen elden geçirilmesi gerektiğini ortaya koydu.Parlamentonun üst kanadı Lordlar Kamarası Üyesi Casey'in yayımladığı 363 sayfalık nihai raporda, Londra Metropolitan Polisi'nin kurumsal olarak "ırkçı, kadın düşmanı ve homofobik" olduğu belirtildi.

"Sistematik başarısızlık var"

Teşkilatın liderlik kadrosunun, on yıllardır bu durumu kabul etmediği vurgulanan raporda, "ayrımcı ve zorba davranışların kökünü kazımakta sistematik başarısızlığa" dikkat çekildi. Raporda, Sarah Everard'ı öldüren Wayne Couzens ve çok sayıda kadına tecavüz ettiği ortaya çıkan David Carrick gibi çok daha fazla polis memurunun teşkilat bünyesinde olabileceği değerlendirmesinde bulunuldu.

"Etnik gruplar yeterince korunmuyor"

Londra Metropolitan Polisinin, halkı kadınları taciz eden polis memurlarından korumakta başarısız olduğu ifade edilen raporda, kadın ve çocukların hak ettikleri koruma ve desteği alamadığının altı çizildi. Teşkilatı düzeltmek için bir dizi tavsiyede bulunan Casey, raporunda, polis memurları Carrick ve Couzens'ın görev yaptığı birimin dağıtılması gerektiğini belirtti. Raporda, teşkilatın farklı etnik gruplara ilişkin tutumuna da değinilerek, bu grupların polis memurlarınca yeterince korunmadığına dikkat çekildi.

Belediye Başkanı: Tüm sorumluluğu kabul ediyorum

Londra Belediye Başkanı Sadık Khan, rapora ilişkin yaptığı açıklamada, incelemenin bulguları konusunda tüm sorumluluğu kabul ettiğini belirterek raporda yer verilen "teşkilatın tamamen elden geçirilmesi gerektiği" tavsiyesini hatırlattı.

İngiltere İçişleri Bakanı Suella Braverman da Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Londra Metropolitan Polis Teşkilatı Müdürü Mark Rowley'in liderliğinde teşkilatta reform yapılması ve tüm Londralılar için sağduyulu polislik hizmeti sunulması yönünde ilerleme kaydedildiğinden emin olduğunu belirtti. Ancak yapılacak daha çok şey olduğunu kabul eden Braverman, teşkilata uygun olmayan memurların ortaya çıkarılması görevinin, "kabul edilemez daha fazla vakanın gün ışığına çıkacağı" anlamına geldiğini kaydetti.

Kaynak: AA