24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.03.2022 20:22 | Son Güncelleme: 03.03.2022 20:54

Macron: Putin'in amacı Ukrayna'nın tamamının kontrolünü almak

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in amacının Ukrayna'nın tamamının kontrolünü almak olduğunu belirtti
Macron: Putin'in amacı Ukrayna'nın tamamının kontrolünü almak

Elysee Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre; Macron, Putin ile 1,5 saat süren telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Macron, Ukrayna'da daha kötüsünün yaşanacağını, Putin'in amacının Ukrayna'nın tamamının kontrolünü almak olduğunu ifade etti.

Putin ise görüşmede, saldırıları büyük kararlılıkla sürdüreceğini ve planlanan şekilde ilerlediğini söyleyerek, Ukrayna'nın şartlarını reddetmesi halinde saldırıların daha ciddileşeceğini dile getirdi. Görüşmede, Putin, bu savaşın "Nazizm'e" karşı olduğu tavrını yineledi.

Fransız basınının Kremlin'in açıklamasına dayandırdığı haberlere göre, Putin görüşmede, Ukrayna'da milliyetçilere karşı saldırılarını uzlaşmadan sürdürme niyetini belirtti. Putin, Macron'un dün akşam yaptığı açıklamalara da katılmadığını aktardı.

Putin: Müzakereleri uzatma Rusya’nın taleplerini artırır

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Ukrayna ile müzakereleri uzatma girişimlerinin Moskova'nın taleplerinde artışa neden olacağını söyledi. Kremlin’den yapılan açıklamada, Putin ile Macron’un Ukrayna’daki savaşla ilgili son durumu ele aldıkları belirtildi.

Putin’in görüşmede, Macron’un Ukrayna savaşına yönelik Fransızlara yaptığı konuşmayı eleştirdiği bilgisine yer verilen açıklamada, "Putin, söz konusu konuşmada, Ukrayna yönetiminin 7 yıl boyunca Minsk anlaşmalarını sabote etmesine dair tek bir kelime edilmediğine işaret etti" ifadesi kullanıldı.

 Açıklamada, Putin’in, Ukraynalı temsilcilerle müzakereler bağlamında temel yaklaşımları ve koşulları ayrıntılı şekilde özetlediği aktarılarak "Öncelikli koşulların Rusya için asla bir tehdit oluşturmaması için Ukrayna'nın askerden arındırılması ve tarafsız statüsü ile ilgili olduğu teyit edildi" bilgisi paylaşıldı.

Putin’in, Rus ordusunun Ukrayna’daki askeri faaliyetlerini ne olursa olsun tamamlayacağının altını çizdiği görüşmede, "Müzakereleri uzatarak zaman kazanma girişimleri sadece müzakerelerde Ukrayna için Rusya’nın ek taleplerine yol açacaktır" dediği aktarıldı.