13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.03.2022 19:31 | Son Güncelleme: 03.03.2022 19:45

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Rus anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın

Vladimir Zelenskiy, ikinci tur müzakereleri yapılırken dünyaya seslendi: Bize yardım için çok geç kaldınız. Ukrayna Devlet Başkanı "Rus anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın. Gencecik insanların yeri morglar olmamalı" dedi.
Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy: Rus anneler lütfen gelin çocuklarınızı alın

İkinci tur barış müzakereleri yapılırken basın karşısına geçen Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, "Biz her şeye hazırız. Bizim başka topraklarda gözümüz yok. Ben kendi topraklarımı savunuyorum. Bu gerçekten bir kabus. Orada ölen çocukların benim çocuklarım olabileceğini hayal edemiyorum. Burada çok fazla çocuk öldü. Tanrı birdir. Buraya çocukları öldürmek için gönderemezler" dedi. 

"Ölen çocukları saymak istemiyorum"

Zelenskiy "Anneler lütfen gelip çocuklarınızı alın. Ölen çocukları saymak istemiyorum. Bu benim işim, vatanımı savunmalıyım. Rus ordusu bizden güçlü. Buraya bizi öldürmeye geldiler. Biz bugün topraklarımızı, NATO ise kendi birliklerini savunuyor. Mesela gaz konusunda monopolist olacaklarını söylemiştik. Bu da bir silahtır" diye konuştu. 

Vladimir Zelenskiy "Eğer Ukrayna bunu durduramazsa, dünya Ukrayna'nın yanında birleşmezse biz hayatlarımızı kaybetmeye devam edeceğiz. Evet onlar güçlüler. Eğer biz yenilirsek, sırada Moldova, Polonya ve Gürcistan olur. Bana inanının Ruslar, Berlin duvarına kadar giderler" diye konuştu. 

"Nerede o uçaklar?"

Rusya'ya uygulanan yaptırımlarda çok geç kalındığını vurgulayan  Zelenskiy, "Biz Ukrayna hava sahasının her yerde kapanmasını istiyoruz. Biden'a da Macron'a da hitap ediyorum. Sürekli uluslararası görüşmeler yapıyorum. Eğer hava sahasını kapatamıyorsanız bunu bana ne zaman yapacağınızı söyleyin. Bize vaat edilen silahlar gelmedi. Hani nerede o uçaklar? Sovyet döneminden kalma uçaklar bulduk. Onlarla uçabiliyor muyuz biz?" dedi. 

Ukrayna Devlet Başkanı "Birkaç gün önce Biden ile görüştüm. Çok üzgünüm ama ben bu tüm yaptırımların savaşın öncesinde başlamasını istiyordum. NATO bize çok geç yardım etti. Bu bütün dünyanın kararsızlığına bağlı bir şeydir" diye konuştu.

"Dünya Ukrayna için çok geç kaldı"

Vladimir Zelenskiy "Tüm dünya birleştiğinde Putin'den daha güçlü. Herkesin pozisyonlarını biliyorum. Ancak, Rusya'daki sivillerin durumu bölünmüş halde. Ukrayna'nın egemenliğine karşın bir düşünce oluşturdular. Birçok karar bugün askeri yetkililerce alınıyor. Bizim askeri yetkililerimiz ise ülkelerini savunmak zorundalar. Dünya Ukrayna için çok geç kaldı" dedi. 

Zelenskiy, "Biz tek bir vücuduz. Bu onların en büyük korkusudur. Biz Rusya'ya hücum etmiyoruz. Kime ne vermeliyim? Kime ne anlatmalıyım? Bu bir enformasyon savaşı. Ben senin komşunum. Beni 30 metre uzaklıkta oturtma. Biz terörist değiliz" diye konuştu.

"Beni nasıl hatırlayacakları önemli"

Ukrayna Devlet Başkanı, "Evet, bütün liderlerin kendi ülkeleri için büyük liderle olmaları. Belki benim halkım da ileride hatırlayacaktır. Ancak, önemli olan beni nasıl hatırlayacakları. Bugün telefonuma bir mesaj geldi arkadaşlarımdan. Onlar Ukrayna için ne yapabileceklerini sordular. Bizim için gerçekten durum çok zor geçiyor. Biz bazı kentlerimizi gerçekten kaybediyoruz. Birçok yerde işgalciler kiralık yerlerde otuyorlardı. Şimdi bu yerleri sahiplendiler diyerek sözlerini sonlandırdı.