17 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 26.09.2022 15:26 | Son Güncelleme: 26.09.2022 15:39

Polonya, Rus vatandaşların ülkeye hava ve deniz yoluyla girişini yasakladı

Putin'in kısmi seferberlik duyurusunun ardında Rusya'dan kaçışlar sürerken Polonya, Schengen vizesi olanlar da dahil olmak üzere Rus vatandaşların ülkeye hava ve deniz yoluyla girişini yasakladı
Polonya, Rus vatandaşların ülkeye hava ve deniz yoluyla girişini yasakladı

Rusya Devlet Başkan Vladimir Putin'in açıkladığı kısmi seferberlik kararı sonrası, ülkeyi terk eden Rus vatandaşlarının sayısında yaşanan artış sürüyor. Ülkelere geçişlerde yoğunluk sürerken, Polonya, Rus vatandaşların hava ve deniz yoluyla ülkeye girişini yasakladığını duyurdu. Kısıtlama kararı, Estonya, Letonya, Litvanya ve Polonya'nın, kara sınırlarını Ruslara kapatmasından bir hafta sonra uygulamaya başlandı. Söz konusu kararın, Schengen vizesi olanlar için de geçerli olduğu bilgisi paylaşıldı.

Bazı istisnalar var

Öte yandan, insani durumlar, diplomatik misyonlar, Polonya eğitim kurumlarından araştırmacılar, öğrenciler ve balıkçılar için bazı istisnai durumlar olduğu belirtildi. Polonya, birkaç ay önce Rus vatandaşlara turist vizesi vermeyi askıya almış, Rus vatandaşların ülkeye kara yoluyla girişini yasaklamıştı. 

 

Kaynak: AA