16 Nisan 2024, Salı
Haber Giriş: 07.02.2024 19:46 | Son Güncelleme: 07.02.2024 23:39

Rus Devlet Ajansı duyurdu: Putin'in Türkiye ziyareti ertelendi

Rus Devlet Ajansı, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 12 Şubat tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirmesi beklenen ziyaretinin ileri bir tarihe ertelendiğini duyurdu
Rus Devlet Ajansı duyurdu: Putin'in Türkiye ziyareti ertelendi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 12 Şubat’ta Türkiye’de olması bekleniyordu. Rus basınında çıkan haberlere göre Putin’in ziyareti nisan sonu veya mayıs başında gerçekleşecek. Rusya Devlet Ajansı'nda (RIA) yer alan habere göre Ankara’daki bir kaynak, ziyaretin Rusya’daki başkanlık seçimleri ve Türkiye’deki yerel seçimler dolayısıyla ertelendiğini ifade etti.

Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, 29 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Putin'in Türkiye'ye ziyaretinin şubatta gerçekleşmesi için hazırlık yapıldığını söylemişti. Bu ziyaretin tarihinin 12 Şubat olacağı ifade edilmişti. 

Reuters, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 12 Şubat'ta Türkiye'ye yapacağı ziyaretin ertelendiği haberini Rus medyasına dayandırarak servis etti. Ajans, ziyaretin en erken nisan ayı sonunda veya mayıs başında yapılmasının planlandığını aktardı. Kremlin sözcüsü Dmitri Peskov'dan ise "erteleme yok, bir tarih üzerinde çalışıyoruz" açıklaması geldi.

Rusya’da seçim 15-17 Mart’ta

Rusya Federasyon Konseyi, devlet başkanlığı seçiminin 15-17 Mart 2024'te yapılması yönünde karar vermişti.

Seçim yarışına bağımsız aday olarak katılacak Putin, seçim kampanyasında Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yer alan ‘Birleşik Rusya’ Partisi tarafından desteklenecek.

Rusya'da bir önceki devlet başkanı seçimi 18 Mart 2018'de yapılmış, Putin yüzde 76,69 oy alarak devlet başkanı seçilmişti.