04 Mart 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 17.12.2022 16:11 | Son Güncelleme: 17.12.2022 16:40

Rusya’nın Avangard hipersonik füze alayı Orenburg’da muharebe görevine geçti

Rusya Savunma Bakanlığı, Vladimir Putin 2018’de bazı yeni stratejik silahlar gibi "yenilmez" olarak nitelendirdiği kıtalararası hipersonik Avangard füze sistemine sahip bir alayın, Orenburg bölgesinde muharebe görevine geçtiğini duyur
Rusya’nın Avangard hipersonik füze alayı Orenburg’da muharebe görevine geçti

Bakanlıktan yapılan açıklamada, bugünün Rusya'da Stratejik Füze Kuvvetleri Günü olduğu hatırlatıldı. Tver bölgesinde kıtalararası balistik  Yars füzesi ile donatılmış bir alayın dün muharebe görevi üstlendiği belirtilen açıklamada, “Bugün, Yasnenskiy füze alanında Avangard füze sistemi ile donatılmış başka bir alayın göreve geçmesi profesyonel günümüz için gerçek bir hediye oldu” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, hipersonik üniteye sahip füze sisteminin, Stratejik Füze Kuvvetlerinin savaş yeteneklerini artıracağı vurgulandı.

"Savunma sistemlerine yakalanmıyor"

Avangard kıtalararası füzesinin, düşman ülke savunma sistemlerine yakalanmadığı ve ayrıca hava savunma sistemlerini kolaylıkla bertaraf edeceği iddia ediliyor.

Hipersonik başlığa sahip füzenin ses hızının 20 katına çıkabileceği, üstün manevra kabiliyetinin yanı sıra 9 kilometre yükseklikte uçabileceği belirtiliyor.

 

Kaynak: AA