23 Mayıs 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 28.11.2023 09:40 | Son Güncelleme: 28.11.2023 10:07

Serbest bırakılan Filistinli esir Ceradat: Vücudumda iz kalana kadar dövüldüm

İsrail ile Hamas arasındaki esir takası kapsamında serbest bırakılan Filistinli esirlerden Attaf Ceradat, "7 Ekim'den sonra vücudumda iz kalana kadar dövüldüm" dedi
Serbest bırakılan Filistinli esir Ceradat: Vücudumda iz kalana kadar dövüldüm

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentinde yaşayan ve 2 yıldır İsrail hapishanesinde bulunan Attaf Ceradat, serbest bırakıldıktan sonra konuştu. İsrail'in Gazze'ye saldırılarının başladığı 7 Ekim'den sonra Filistinli kadın esirlerin ciddi şekilde dövüldüğünü ve aşağılandığını söyleyen Ceradat, İsrailli yetkililerin morallerini bozmaya çalıştığını ancak bunu başaramadığını dile getirdi. Ceradat "7 Ekim'den sonra kadın esirler tecrit altına alındı. Ben de vücudumda iz kalana kadar dövüldüm. Hakaretlere uğradık, yataksız, battaniyesiz bırakıldık" dedi.

"İşgale rağmen, direnişin iradesiyle hapishanenin kapısını kırdık"

Filistinli kadın, İsrail hapishanelerindeki şartların çok kötü olduğunu, esirlerin odalarından hemen her şeyin çıkarıldığını aktardı. İki oğlu halen İsrail hapishanesinde bulunan 50 yaşındaki Ceradat "Sanki bir rüyada yaşıyorum. İki yıllık zorlu esirliğin ardından bugün özgürüm. İşgale rağmen, direnişin iradesiyle hapishanenin kapısını kırdık" diye konuştu.

"Onlar için başımı dik tutuyorum"

Gazze Şeridi'ndeki Filistinlilerin kanı ve yıkılan evlere mâl olan bu özgürlüğün bedelinin ne derece yüksek olduğunu çok iyi bildiklerini aktaran Ceradat "Onlar için başımı dik tutuyorum ve Allah'ın izniyle, yakında tüm esirlerin hapishanelerden serbest bırakıldığını göreceğimiz gün de gelecek" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA