20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 24.10.2023 00:20 | Son Güncelleme: 24.10.2023 09:24

Suriye'deki ABD üslerine eş zamanlı saldırı düzenlendi, Biden basın toplantısını yarıda kesti

Suriye'nin Deyrizor ve Haseke illerinde ABD güçlerinin konuşlandığı Ömer petrol sahası ile Şeddadi ilçesindeki ABD üslerine eş zamanlı saldırı düzenlendi. Öte yandan ABD Başkanı Joe Biden'ın da saldırı haberinin ardından basın toplantısını yarıda kesmesi dikkat çekti
Suriye'deki ABD üslerine eş zamanlı saldırı düzenlendi, Biden basın toplantısını yarıda kesti

Yerel kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ABD ordusunun Deyrizor'daki Ömer petrol sahası ile Haseke'deki Şeddadi ilçesindeki üslerine aynı anda karadan karaya atış yapılan silahlarla saldırı yapıldı. Saldırılarda üslerin çevresine düşen roketlerin olduğu bilgisi alınırken, herhangi bir can kaybı bilgisi bulunmuyor.

Suriye'nin güneyinde dün sabah saatlerinde ABD ordusunun bulunduğu Tenef bölgesindeki üs ile akşam saatlerinde Irak sınırı yakınlarındaki Malikiyye ilçesindeki Robarya Üssü'ne, aidiyeti bilinmeyen silahlı insansız hava aracı (SİHA) ile saldırılar düzenlenmişti.

Fırat Nehri'nin doğusunda kalan Deyrizor toprakları, ABD destekli terör örgütü YPG/PKK'nın işgalinde, il merkezi ve diğer kırsal bölgeler ise Esed rejimi ve İran destekli grupların kontrolünde bulunuyor. İran destekli gruplar, Fırat Nehri'nin doğu yakasındaki ABD üslerine zaman zaman roket ve SİHA'larla saldırılar düzenliyor.

Biden basın toplantısını yarıda kesti

ABD Suriye'de saldırının şokunu yaşarken öte yandan ABD Başkanı Joe Biden, ülke ekonomisi hakkında yaptığı basın açıklamasını yarıda kesti. Biden, Bidenomics isimli bir programda konuşma yaparken “Özür dilerim ama durum odasına gitmem gerekiyor. Bir konu geldi, onu halletmem gerekiyor” dedi.

"Hamas'ın elindeki tüm rehineler salındıktan sonra ateşkes konuşulabilir"

Nedeni belirtilmemiş olsa da Biden'ın salonu terk etmesine sebep olan konunun ABD'nin Suriye'deki üslerine saldırı düzenlenmesiyle ilgili olduğu iddia edildi. 

Beyaz Saray'dan açıklama

Kısa süre sonra Beyaz Saray, Biden'ın İsrail-Hamas savaşı hakkında bilgilendirilmek için durum odasına gittiğini duyurdu. Biden'ın toplantıyı terk etmesinin konuşulduğu dakikalarda Beyaz Saray'ın X hesabından güvenlik toplantısına dair bir görüntü paylaşıldı.

Fotoğrafa “Başkan Biden ve Başkan Yardımcısı Harris, bugün ulusal güvenlik ekibinden İsrail ve Gazze’deki son gelişmelere ilişkin bilgi aldı” notu düşüldü.

Toplantıda ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın da olduğu görüldü.