14 Temmuz 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 18.07.2023 14:17 | Son Güncelleme: 18.07.2023 14:59

Suudi Arabistan Baykar'dan SİHA aldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Körfez turunun ilk ayağında gittiği Suudi Arabistan, Baykar yapımı silahlı insansız hava aracı alımı için anlaşma imzaladı
Suudi Arabistan Baykar'dan SİHA aldı

Suudi Arabistan devlet haber ajansı SPA'nın aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Suudi Savunma Bakanlığı ve Baykar arasında yapılan SİHA satışının imza törenine katıldı.

SPA, anlaşmanın maliyeti veya kaç SİHA satıldığı konusunda bilgi paylaşmadı.

Suudi Savunma Bakanı Halid bin Selman, "Suudi Arabistan, SİHA'ları Krallığın silahlı kuvvetlerin teyakkuzunu ve savunma ile üretim kapasitesini artırmak için alacak" dedi. Ziyarette Türkiye ve Suudi Arabistan arasında enerji ve emlak sektörleri ile doğrudan yatırımı da kapsayan uzlaşı belgeleri imzalandığı; ayrıca bir savunma işbirliği anlaşmasının da imzalandığı ifade edildi.

"Türkiye’nin en büyük savunma ve havacılık sözleşmesi"

Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar da yaptığı açıklamada, "Suudi Arabistan Savunma Bakanlığı ile Bayraktar AKINCI TİHA ihracatı ve işbirliği sözleşmesi imzaladık. Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük savunma ve havacılık ihracatı sözleşmesi hayırlı ve uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

Erdoğan'ın Körfez ziyaretleri

Erdoğan, yatırım bulma amacıyla çıktığı Körfez turunda bugün Suudi Arabistan'dan Katar'a geçecek. Erdoğan, daha sonra da Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edecek.