13 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 20.05.2023 18:15 | Son Güncelleme: 20.05.2023 18:20

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai : Çin ile savaş bir seçenek değil

Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen, ülkesi ile Çin arasında olası bir savaşın kesinlikle bir seçenek olmadığını belirtirken, adanın savunmasını güçlendirme sözü verdi
Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai : Çin ile savaş bir seçenek değil

Çin'in kendi toprağı olduğunu iddia ettiği ve 23 milyon kişinin yaşadığı Tayvan, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Ağustos ayındaki Taipei ziyaretinin ardından, Pekin'in artan askeri ve siyasi baskısıyla karşılaştı. Tayvan Cumhurbaşkanı Tsai Ing-wen başkanlık ofisinde yaptığı ulusal gün konuşmasında, Çin'in tehditlerini arttırarak Tayvan Boğazı ve bölgede barış ve istikrarı tehdit etmesinin üzüntü verici olduğunu ve Çin ile bir savaşın kesinlikle seçenek olmadığını söyledi.

Çin'in Tayvan halkının demokrasi ve özgürlüğe olan bağlılığından taviz verebileceğini düşünmemesi gerektiğini vurgulayan Tsai, "Pekin makamlarına, silahlı çatışmanın iki taraf için de kesinlikle bir seçenek olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum" dedi. Çin, 2020'de ezici bir çoğunlukla yeniden seçilen Tsai'yi ayrılıkçı olarak nitelendiriyor ve muhatap olarak almayı reddediyor.

Tsai, açıklamalarında ülkesinin savunma kapasitesinin arttırılacağı sözü de verdi. Tayvan'ın dünyaya kendi savunması için sorumluluk aldığını göstereceğini söyleyen Tsai, ülkesinin hassas füzelerin ve yüksek performanslı deniz araçlarının seri üretimini arttırdığını ve Tayvan'ın dış askeri tehditlere yanıt vermeye tam olarak hazır olmasını sağlayacak küçük, yüksek hareket kabiliyetine sahip silahlar edinmek için çalıştığını belirtti.