23 Mart 2023, Perşembe
Haber Giriş: 10.08.2022 17:04 | Son Güncelleme: 10.08.2022 18:25

Trump, vergi kaçırma soruşturmasında cevap vermeme hakkını kullandı

Trump, gökdelenler ve golf sahaları gibi varlıkların değerinin 10 yıldan fazla süredir finansal tablolara yanlış yansıtılarak vergi kaçırıldığını iddiası kapsamında açılan soruşturmada ABD anayasasının 5. ek maddesine başvurarak sorulan soruya cevap vermeme hakkını kullandı
Trump, vergi kaçırma soruşturmasında cevap vermeme hakkını kullandı

ABD eski Başkanı Donald Trump, mülklerinin değerlerinin vergi beyannamelerinde yanlış gösterildiği gerekçesiyle devam eden soruşturmada ifade vermeyi reddetti. Soruşturmanın ardından açıklamalarda bulunan Donald Trump, New York Başsavcısı Letitia James'in emlak anlaşmalarıyla ilgili soruşturmasının bir parçası olarak bugün ifadesi sırasında soruları yanıtlamayı reddettiğini açıkladı.

Sosyal Medya platformu Truth Social’dan yayınlanan gönderide Trump’ın avukatının tavsiyesiyle “yanlış bir şey yapmadığı için” soruları cevaplamadığı belirtildi. Trump çarşamba günü New York Başsavcısı Letitia James'in Trump Organizasyonu ve onun mali ilişkilerine yönelik uzun süredir devam eden sivil soruşturmasının bir parçası olarak ifade vermeye gitti.

Uzun bir sürecin ardından iki hafta önce, New York Eyalet Temyiz Mahkemesi soruşturmayla ilgili Trump'ın mahkemeye gelerek ifade vermesi gerektiği kararını onaylamıştı. Bir gün sonra da federal bir yargıç, New York Başsavcılığının kendisi hakkında yürüttüğü soruşturmayı durdurmak için Trump'ın mahkeme kararı çıkartma girişimini olumsuz yanıtlamıştı. Trump'ın çocukları Donald Jr. ve Ivanka Trump, aynı soruşturma kapsamında daha önce ifade vermiş, Trump'ın da geçen ay ifade vermeyi planladığı ancak eski eşi Ivana Trump'ın ölümü nedeniyle ertelendiği bildirilmişti.

"ABD tarihindeki en büyük cadı avı sürüyor"

"Truth Social" ismini verdiği sosyal medya uygulamasından dün gece açıklama yapan Trump, "Yarın ırkçı New York Başsavcısını göreceğim. ABD tarihindeki en büyük cadı avı sürüyor. Büyük şirketim ve ben her taraftan saldırıya uğruyoruz. Muz cumhuriyeti!" ifadesini kullanmıştı.

 Açıklama, Trump'ın Florida'daki Mar-A-Lago malikanesinin önceki gün, devlet arşivlerinde saklanması gereken gizli belgelerin dışarı çıkarılmasıyla ilgili yürütülen bir soruşturma kapsamında Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ajanlarınca basılarak yaklaşık 9 saat aranmasının ardından gelmişti. 

Kaynak: AA