10 Aralık 2023, Pazar
Haber Giriş: 21.11.2023 11:18 | Son Güncelleme: 21.11.2023 12:01

Twitter'ı Yahudi düşmanlığıyla suçladı: Musk STK'ye dava açtı

Elon Musk'ın sahip olduğu Twitter'ın (X) reklam verenleri platformdan uzaklaştırmak ve şirketi yok etmek amacıyla yayımladığı son rapor nedeniyle Media Matters for America isimli sivil toplum kuruluşuna (STK) dava açtığı açıklandı
Twitter'ı Yahudi düşmanlığıyla suçladı: Musk STK'ye dava açtı

Teksas Başsavcısı Ken Paxton yaptığı yazılı açıklamada, Twitter'ın platformdaki reklamların yanına Nazi yanlısı içerik yerleştirdiğini iddia eden bir rapor yayımlayan Media Matters for America hakkında dava açıldığını belirtti.

Paxton, davaya ilişkin, "Halkın, kamusal alana katılımını azaltarak özgürlüğü kısıtlamaktan başka bir şey istemeyen radikal sol örgütlerin planları tarafından aldatılmadığından emin olmak için konuyu yakından inceliyoruz" ifadelerini kullandı. Başsavcılığın açıklamasında da Media Matters for America'nın Twitter'daki verileri "hileli bir şekilde manipüle ettiği" iddialarından son derece rahatsız olunduğu vurgulandı.

Şirketin yok edilmeye çalışıldığını savundu

Associated Press'in (AP) haberine göre, Twitter, Teksas'taki federal mahkemeye yaptığı şikayette, söz konusu STK'nin bilerek ve kötü niyetle nefret dolu paylaşımların yanındaki reklamları "tipik Twitter kullanıcılarının platformda deneyimledikleri şeylermiş gibi" gösterdiğini savundu.

Şirket, Media Matters for America'nın "reklam verenleri platformdan uzaklaştırmak ve şirketi yok etmek" amacıyla yayımladığı raporda, sosyal medya platformundaki "algoritmaları manipüle ederek reklam verenlerin ücretli gönderilerini ırkçı ve kışkırtıcı içeriklerle yan yana gösterdiğini" iddia etti.

"Davanın kazanılacağından eminler"

Şikayette, raporda yer alan reklamlar ve ırkçı paylaşımların yan yana gelmesinin "üretilmiş ve olağanüstü nadir" olduğunun altı çizildi. Media Matters for America'dan yapılan açıklamada ise dava anlamsız olarak nitelendirildi. Açıklamada, kurumun raporun "arkasında durduğu ve davanın kazanılacağından emin olunduğu" belirtildi.

Media Matters for America'nın "Nazi yanlısı içeriklerin ve beyaz milliyetçi etiketlerin (hashtagler) büyük şirketlerin reklamlarının yanında yer aldığı" iddiaları, Apple, Disney, IBM, Lionsgate, Oracle ve Paramount gibi büyük şirketlerin Twitter'da reklam vermeyi durdurmasına neden olmuştu.

Kaynak: AA