24 Nisan 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 03.11.2022 19:18 | Son Güncelleme: 03.11.2022 21:23

UAEA: Ukrayna'da 3 tesiste bildirilmemiş nükleer faaliyet tespit edilmedi

UAEA, Rusya'nın kirli bomba iddiaları ve Ukrayna'nın inceleme talebi üzerine Ajans müfettişlerinin Ukrayna'daki 3 tesiste yaptığı çalışmalar doğrultusunda, bildirilmemiş nükleer faaliyet ya da malzemeye ilişkin bir bulguya rastlanmadığını duyurdu
UAEA: Ukrayna'da 3 tesiste bildirilmemiş nükleer faaliyet tespit edilmedi

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'ndan (UAEA) yapılan yazılı açıklamada, Rusya'nın, Ukrayna'nın kirli bomba hazırlığı içinde olduğuna ilişkin iddiaları sonrasında Kiev yönetiminin talebi üzerine bu ülkedeki 3 nükleer tesise yönelik müfettişlerin yaptığı incelemeler hakkında Grossi'nin değerlendirmelerine yer verildi. Buna göre, Grossi, UAEA müfettişlerinin Ukrayna'nın talebi üzerine buradaki üç noktada saha içi doğrulama faaliyetlerini tamamladığını söyledi.

Rusya'nın, Kiev'deki Nükleer Araştırma Enstitüsü'nün yanı sıra Jovti Vodi​​​​​​​ kenti ve Dnipro bölgesinde yer alan 3 tesisteki faaliyetler hakkındaki iddiaları üzerine söz konusu incelemelerin yapıldığını belirten Grossi, müfettişlerin bu yerlerde sınırsız erişim sağladığını kaydetti.

Grossi, uzmanların savaş nedeniyle zor şartlar altında görevlerini en iyi şekilde yerine getirdiğini belirterek, "Şimdiye kadar elde ettiğimiz sonuçlara ilişkin teknik ve bilimsel değerlendirmemiz, bu üç yerde bildirilmemiş nükleer faaliyet ve materyallere dair herhangi bir bulguya rastlanmadığını gösteriyor. Ayrıca çevresel örneklemenin sonuçlarını da en kısa sürede raporlayacağız" bilgisini paylaştı.

Rusya'nın kirli bomba iddiası

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 22 Ekim'de Ukrayna'nın "kirli bomba" kullanma hazırlığı içinde olduğunu ileri sürmüş, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu ülkede radyoaktif içerikli bombayı üretebilecek teknolojiye sahip tesislerin bulunduğunu savunmuştu. Rusya'nın iddialarını başta Ukrayna olmak üzere Batılı ülkeler kesin bir dille reddederken Kiev yönetimi, UAEA'nın ülkesindeki tesislerde inceleme yapması çağrısında bulunmuştu. ​​​​​​​ Ukrayna'nın talebi üzerine UAEA, bu ülkedeki 3 tesiste incelemelerde bulunmak üzere müfettişlerini göndermişti.

 

Kaynak: AA