15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 05.01.2023 09:53 | Son Güncelleme: 05.01.2023 10:48

Amazon 18 binden fazla çalışanın işten çıkarıyor

ABD merkezli e-ticaret şirketi Amazon'un Üst Yöneticisi (CEO) Andy Jassy, 18 binden fazla çalışanın işten çıkarılacağını duyurdu
Amazon 18 binden fazla çalışanın işten çıkarıyor

Ve beklenen oldu... ABD'li teknoloji devi Amazon bir süredir konuşulan işten çıkarmalar için düğmeye bastı. CEO Andy Jassy şirketteki işten çıkarmalara dair yaptığı yazılı açıklamada, "Kasımda ve bugün açıkladığımız rakamlara göre, 18 binden fazla kişiyi işten çıkarmayı planlıyoruz" dedi. Bazı birimlerin işten çıkarmalardan etkileneceğini kaydeden Jassy ancak işlerine son verilecek kişilerin çoğunluğunun Amazon mağazaları ile kişiler, deneyim ve teknoloji (PXT) organizasyonunda olduklarını belirtti.

Jassy, işten çıkarılan çalışanlara tazminatlar ve geçici süreli sağlık sigortaları primlerinin ödenmesi gibi bazı desteklerinin olacağını kaydetti.

Kasımda şirket, büyük çaplı işten çıkarmalara başlayacağını duyurmuştu. Eylül ayı verilerine göre, Amazon'un 1,5 milyon çalışanı bulunuyor.

Yüksek maliyetlerle karşı karşıya kaldı

Pandemi, tüketiciler çevrimiçi alışverişe akın ederken, Amazon'un en kârlı çağını yarattı. Amazon, iş gücünü iki yılda ikiye katladı ve kazançlarını bir sonraki genişlemeye ve daha büyük işler denemeye ayırdı. Ancak geçen yılın başlarında, pandeminin kamçısının kırılmasıyla Amazon'un büyümesi yirmi yılın en düşük oranına geriledi. Şirket, aşırı yatırım yapma ve hızla büyüme kararlarından kaynaklanan yüksek maliyetlerle karşı karşıya kalırken, alışveriş alışkanlıklarındaki değişiklikler ve yüksek enflasyon satışları düşürdü.