13 Haziran 2024, Perşembe Gazete Oksijen
Haber Giriş: 28.07.2023 09:26 | Son Güncelleme: 28.07.2023 09:34

Ek MTV ile ilgili detaylar Resmi Gazete'de yayınlandı

Bu yıla mahsus alınacak ek MTV'ye dair tebliğ Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre ilave vergiyi ödemeyenler aracını satamayacak ya da trafikten çekemeyecek
Ek MTV ile ilgili detaylar Resmi Gazete'de yayınlandı

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), 2023 yılı sonuna kadar yeni tescil edilecek araçlardan iki katı olarak alınacak. Söz konusu düzenleme 15 Temmuz 2023 tarihli Resmi Gazete'de yayınlayarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında ise düzenlemeye ilişkin genel tebliğ yayınlandı.

Buna göre ek MTV'yi ödemeyenler araçlarını satamayacak, trafikten çekemeyecek, hurdaya ayıramayacak veya yurt dışına çıkaramayacak. Araç alım-satımında ek vergiyi kimin ödeyeceği ise, kanunun yürürlük tarihine göre değişecek.

Düzenlemenin yayımlandığı tarihte kayıt ve tescilli bulunan otomobil, otobüs, kamyon, kamyonet, uçak ve helikopterler dahil tüm taşıtlar ile 31 Aralık 2023 tarihine kadar kayıt ve tescil edilecek olan tüm taşıtlar, ek MTV kapsamında olacak. Ek MTV, araç sahiplerinin 2023 yılında ödeyecekleri vergi kadar olacak. Bu ilave vergi, 2023'e mahsus olacak ve bir defa alınacak.

Ek MTV'yi kim ödeyecek?

Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre, araç alım satımında ek vergi sorumluluğu, kanunun yürürlük tarihine göre belirlenecek. Kanunun yürürlüğe girdiği 15 Temmuz'dan önce yapılan devir işlemleri için aracı alan, sonrasında yapılan satışlar için aracı satan sorumlu olacak.

Kanunun yayımı itibarıyla MTV mükellefi olan kişilere, 2023 için tahakkuk ettirilen MTV’nin tamamı kadar ek vergi tahakkuk ettirilecek. Ek MTV’nin taksiti kanunun yayımlandığı ayı izleyen ayın yani ağustos sonuna kadar, ikinci taksiti ise kasım sonuna kadar ödenecek. 

2023’ün ikinci yarısı ilk defa tescil edilen sıfır kilometre aracın ek MTV’si ise 6 aylık dönemden yarım hesaplanacak ve peşin ödenecek. Yani, Eylül 2023’te ilk defa kayıt ve tescil edilmiş otomobil için yıllık MTV’nin yarısı kadar ek MTV alınacak.

 

Deprem mağdurları muaf tutulacak

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle Hazine ve Maliye Bakanlığınca Vergi Usul Kanunu kapsamında mücbir sebep hali ilan edilen yerlerde deprem tarihi itibarıyla kayıt ve tescilli olan taşıtlar, deprem nedeniyle yıkılan veya ağır ya da orta hasarlı hale gelen binaların maliklerine ait taşıtlar, depremlerde ağır hasar görerek kullanılamaz duruma gelen taşıtlar ile deprem nedeniyle eşi veya birinci derece kan hısımlarından birini kaybeden mükelleflere ait taşıtlar ek MTV'den muaf olacak.