21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 12.11.2023 21:05 | Son Güncelleme: 12.11.2023 21:07

Elektrikli araç pazarı için kritik hamle: Petrol devi batarya üretecek

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden ExxonMobil, uzun zamandır planladığı lityum üretimi için düğmeye basıyor. Petrol devi, Arkansas eyaletinde bulunan lityum açısından zengin 6 bin 100 dönümlük arazide çalışmalarını başlatacak ve özel bir lityum çıkarma teknolojisi kullanacak
Elektrikli araç pazarı için kritik hamle: Petrol devi batarya üretecek

Petrol devinin planları hakkında doğrudan bilgi sahibi olan bir kaynağın Reuters'a aktardığına göre petrol devi Exxon Mobil uzun zamandır beklenen lityum stratejisini ilerleyen günlerde açıklayacak ve 2026 yılına kadar Arkansas'ta elektrikli araç (EV) için batarya metali üretimine başlayacağını duyuracak.

1970'lerde lityum-iyon pili icat eden ancak teknolojiden uzaklaşan Exxon, 2026 yılına kadar Arkansas'ta ortağı Tetra Technologies ile birlikte "Evergreen Projesi" olarak adlandırılan proje kapsamında yılda en az 10 bin metrik ton lityum üretmeye başlamayı planlıyor. Bu ilk üretim, kabaca 100 bin elektrikli araç bataryası üretmek için gereken miktara eşdeğer olacak.

Reuters bu yıl Exxon'un su arıtma ve geri dönüşüm için kimyasallar üreten Tetra ile Arkansas'ta lityum açısından zengin 6 bin 100'den fazla dönümlük araziyi geliştirme konusunda anlaştığını duyurdu.

Lityum çıkarma teknolojisi

Exxon bu yıl Arkansas'ta, Florida'dan Teksas'a kadar uzanan, lityum ve brom açısından zengin tuzlu su içeren geniş bölgeyi incelemek için kuyular açıyor. Kamuoyu önünde konuşma yetkisi olmayan kaynağa göre şirket ayrıca ticari operasyonlar için çok önemli olacak doğrudan lityum çıkarma (DLE) teknolojisini de test ediyor.

Exxon ve diğer petrol şirketleri için lityum üretimi, nispeten az ek maliyetle yeni bir ürün satma imkanı sunuyor. Exxon'un 2017'den bu yana CEO'su olan Darren Woods, 4 Ekim'de yatırımcılarla yaptığı görüşmede lityum sektörünün "oldukça umut verici" olduğunu söyledi.

Diğer fosil yakıt üreticileri gibi Exxon da faaliyetlerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını azaltma baskısıyla karşı karşıya. Reuters bu yıl Exxon hissedarlarından Engine No. 1'in DLE'yi devreye sokması için şirkete baskı yaptığını daha önce duyurmuştu.

3 yıl içinde üretime başlamak istiyor

Kaynağa göre Exxon'un hangi DLE teknolojisini seçtiğini kamuoyuna açıklaması beklenmiyor. Şirketin bazı tedarikçileri açıklamama konusunda uzun süredir devam eden bir alışkanlığı var. Kaynak, bu yıl Exxon ve Chevron'un International Battery Metals ve EnergySource Minerals ile DLE teknolojisinin lisanslanması konusunda görüşmeler yaptığını paylaştı.

Kaynağa göre, Tetra ortaklığından ayrı olarak Exxon, Arkansas'ta 2027 yılına kadar lityum üretimine başlamayı planladığı 100 bin dönümden fazla araziyi de kontrol ediyor. Exxon bu araziyi bu yıl özel sektöre ait Galvanic Energy'den satın aldı.

Petrol devi lityum devi olur mu?

Exxon'un Arkansas dışındaki lityum operasyonlarını genişletmeyi planlayıp planlamadığı ise belli değil. Tüm petrol üreticileri gibi Exxon da fosil yakıt üretiminin bir parçası olarak lityum izleri içeren su çıkarıyor. DLE teknolojileri ticarileştirilebilirse, bu durum petrol endüstrisinin dünyanın en büyük lityum tedarikçisi haline gelmesine yardımcı olabilir.