15 Haziran 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 11.07.2022 12:03 | Son Güncelleme: 11.07.2022 12:30

Elon Musk ile anlaşmazlık Twitter'ı vurdu: Hisseleri açılış öncesi çakıldı

Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk'ın 44 milyar dolarlık satış anlaşmasını feshetmesinin ardından Twitter hisseleri ilk işlem gününde açılış öncesi yüzde 8'e yakın düşüş kaydetti
Elon Musk ile anlaşmazlık Twitter'ı vurdu: Hisseleri açılış öncesi çakıldı

Twitter'ı satın alma planı sadece o günden bu yana 65 milyar dolar kaybeden Elon Musk'ı değil sosyal medya platformunu da vurdu. Elon Musk'ın anlaşmadan vazgeçmesi Twitter hisselerini de etkiledi. 

Musk'ın 44 milyar dolarlık satış anlaşmasını feshetmesinin ardından ilk işlem gününde şirketin hisseleri açılış öncesinde yüzde 8'e yakın düşüş kaydetti. Böylelikle şirketin değeri 2,2 milyar dolarlık kayıp yaşadı.

Olayın geçmişi

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasını feshetmişti. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) yapılan bildirimlerde, Musk'ın anlaşmayı birden çok hükmünün ihlalini gerekçe göstererek resmi olarak bir mektupla feshettiği aktarıldı. Daha önce Twitter'da yüzde 9,2'lik hisse satın alan Elon Musk, 14 Nisan'da SEC'e yaptığı bildirimde, Twitter'ın tamamı için hisse başına 54,2 dolarlık teklifte bulunmuştu.

Twitter'dan 25 Nisan'da yapılan açıklamada, şirketin Musk'a satılmasına yönelik anlaşmanın sağlandığı bildirilmişti. Musk, 13 Mayıs'ta sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu.

 Kaynak: Bloomberg