06 Aralık 2022, Salı
Haber Giriş: 30.09.2022 10:05 | Son Güncelleme: 30.09.2022 11:17

FED'den iklim krizi hazırlığı: ABD'nin 6 büyük bankasıyla finans analizi oluşturuyor

ABD Merkez Bankası Fed, iklim sorunlarının getirdiği finansal riskleri ölçmek ve yönetmek için ABD'nin 6 büyük bankasının gelecek yıl iklim senaryosu analiz çalışmasına katılacak. Pilot çalışmanın 2023'ün başlarında başlayacağı ve yıl sonuna doğru sonuçlanacağı söylendi
FED'den iklim krizi hazırlığı: ABD'nin 6 büyük bankasıyla finans analizi oluşturuyor

ABD Merkez Bankası Fed'den yapılan açıklamada, finansal kurumların dayanıklılığının farklı varsayımsal iklim senaryoları altında değerlendirileceği söylendi. Fed' ABD'nin 6 büyük bankasıyla iklim sorunun yaratacağı finansal sorunlara çözüm bulmayı hedefliyor.

Denetçilerin ve firmaların iklimle ilgili finansal riskleri ölçme ve yönetme yeteneklerini geliştirmek için tasarlanmış pilot iklim senaryosu analiz çalışmasına katılacağı bildirildi.

İklimle ilgili finansal riskler değerlendirilecek

Senaryo analizinin iklimle ilgili finansal riskleri değerlendirmeye yönelik bir araç olduğu belirtilen açıklamada, pilot çalışmanın herhangi bir sermaye veya denetim etkisi olmayacağı aktarıldı. Açıklamada, Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Morgan Stanley ve Wells Fargo'nun çalışmaya katılacak bankalar olduğu bildirildi.

Analiz sonuçları kamuyla paylaşılacak

Pilot çalışmanın 2023'ün başlarında başlayacağı ve yıl sonuna doğru sonuçlanmasının beklendiği aktarılan açıklamada, iklim senaryosu analizinin banka stres testlerinden ayrı ve farklı olacağı kaydedildi. Açıklamada, çalışma boyunca katılımcı bankaların iklim senaryolarının belirli portföyler ve iş stratejileri üzerindeki etkisini analiz edeceği belirtilerek, analizin inceleneceği ve iklimle ilgili finansal riskleri yönetmek amacıyla kapasite oluşturulması için firmalarla bağlantıya geçileceği belirtildi. Fed'in açıklamasında, çalışmadan elde edilen bulguların ise yayımlanmasının planlandığı aktarıldı.

 

 

Kaynak: AA