14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 12.09.2023 16:28 | Son Güncelleme: 12.09.2023 16:34

Goldman Sachs'tan Türkiye analizi: Cari açık tahminini yükseltti

Goldman Sachs Türkiye için 2023 yılı cari açık tahminini 38 milyar dolardan 43 milyar dolara yükseltti. Kurumun değerlendirmesinde altın ithalatının cari denge üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekildi
Goldman Sachs'tan Türkiye analizi: Cari açık tahminini yükseltti

ABD'nin büyük bankalarından Goldman Sachs, Türkiye'nin 2023 yılı için cari işlemler açığı tahminini yukarı yönlü revize etti. Yatırım bankası Türkiye’nin ödemeler dengesinin “keskin bir şekilde bozulduğunu” belirterek cari açık tahminini 2023 yılı için 38 milyar dolardan 43 milyar dolara yükseltti.

Kurumun konuya ilişkin raporunda, Türkiye’de ödemeler dengesinin Haziran ayından bu yana bozulmasında büyük ölçüde temel mal ithalatındaki keskin artışın yanı sıra - daha sınırlı olmakla beraber - altın ithalatının etkili olduğu belirtildi.

“Düşen TL mevduat faizleri, muhtemelen enflasyon ivmesinin yeniden hızlanmaya başladığı temmuz ayında altın ithalatının artmasına neden oldu” denilen raporda, döviz kurunda geleceğe dönük yükseliş beklentileri ile ithalatın öne çekildiği de vurgulandı.

Raporda, “Öte yandan, mal ihracatı, dış talepteki zayıflığın devam etmesi nedeniyle zayıf seyrini sürdürdü ve bu durumun devam etmesini bekliyoruz” denildi.