29 Mayıs 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 08.10.2023 21:50 | Son Güncelleme: 08.10.2023 21:53

İsrail-Hamas çatışması büyüyor: Altın fiyatları tırmanışa geçebilir

Yatırımcılar piyasalara yönelik jeopolitik riski ölçmek için Orta Doğu'daki olayları yakından izlerken, İsrail'deki şiddet olayları muhtemelen güvenli liman varlıklarına yönelmeye neden olabilir
İsrail-Hamas çatışması büyüyor: Altın fiyatları tırmanışa geçebilir

Reuters'ın haberine göre Filistinli grup Hamas'a bağlı silahlı kişiler Cumartesi günü daha önce benzeri görülmemiş bir saldırıyla İsrail'e girdi. Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler saldırıyı kınadı ve İsrail'e destek sözü verdi. Analistler, artan jeopolitik riskin altın ve dolar gibi varlıklara alım getirebileceğini ve agresif bir şekilde satılan ABD Hazine tahvillerine olan talebi potansiyel olarak artırabileceğini söyledi.

Spartan Capital Securities'in baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo "Bu, insanların portföylerinde neden altına ihtiyaç duyduklarının iyi bir örneği. Uluslararası çalkantılara karşı mükemmel bir koruma sağlıyor" sözlerini kaydederken, doların da bundan faydalanacağını öngördü. Cardillo, "Ne zaman uluslararası bir çalkantı olsa dolar güçlenir" dedi.

Tahvil getirileri yükselişte

Piyasalar son haftalarda ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalacağı beklentisine tepki veriyor. Tahvil getirileri yükselirken, ABD doları kazanç serisine devam ediyor. Hisse senetleri ise üçüncü çeyrekte sert kayıplar yaşamış ancak geçtiğimiz hafta istikrar kazanmıştı.

Annex Wealth Management'ın baş ekonomisti Brian Jacobsen İsrail'deki durumla ilgili olarak "Yaşanan bu son gelişmelerin piyasaları ne kadar etkileyeceğini söylemek için erken. Çatışmanın ne kadar süreceğine ve başkalarının da çatışmanın içine çekilip çekilmeyeceğine bağlı" ifadelerini kullandı. Jacobsen, İran'ın üretimini artırmasına rağmen son gelişmelerin petrol fiyatı üzerinde ne kadar etkisi olacağını sorguladı.

ABD ile İran ilişkileri baltalanacak

"İran'ın petrol üretimi artıyor, ancak ABD ile perde arkasında kaydettikleri ilerleme İran'ın Hamas'ın eylemlerini desteklemesiyle önemli ölçüde baltalanacak" diyen Jacobsen, "Olası üretim kaybı önemli, ancak dünyayı sarsacak boyutta olmayacak" diye ekledi.

Suudi Arabistan'ın tepkisi önemli

Jacobsen ayrıca çatışmanın başından bu yana sessizliğini koruyan Suudi Arabistan'a dikkat çekti ve "Suudi Arabistan'ın nasıl tepki vereceğini görmek çok kritik" dedi. Washington bir süredir İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkileri normalleştirecek bir anlaşma yapmaya çalışıyor.

Florida'da bulunan Cumberland Advisors'ın başkanı ve baş yatırım yetkilisi David Kotok, ABD'nin Washington'daki zayıf durumunun endişe verici olduğunu söyledi. Cumhuriyetçiler, görevden alınan Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy'nin halefini arıyor ve bir bütçe hesaplaşması yaklaşıyor.

Kotok, "ABD'nin kararlılığını ve savunma kabiliyetini gerektiren ve Washington'daki durumdan zarar gören daha zorlu durumlardan çok endişeliyim" dedi.