05 Mart 2024, Salı
Haber Giriş: 19.03.2023 22:04 | Son Güncelleme: 20.03.2023 08:44

İsviçre Cumhurbaşkanı Berset: UBS'in satın alma kararı bankacılık sektörü için hayati öneme sahip

UBS tarini bir karara imza atarak Credit Sussie'i 3 milyar doların biraz üzerinde bir fiyatla satın alıyor. Kararın duyurulduğu basın toplantısında konuşan İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset bu anlaşmanın küresel bankacılık sektörünün istikrara kavuşması açısından hayati önem taşıdığını söyledi
İsviçre Cumhurbaşkanı Berset: UBS'in satın alma kararı bankacılık sektörü için hayati öneme sahip

Basın toplantısı düzenleyen İsviçre Cumhurbaşkanı Alain Berset, son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan çalkantıların Credit Suisse'in istikrarını bozduğunu ve bu anlaşmanın bankanın ve küresel bankacılık sektörünün istikrara kavuşması açısından hayati önem taşıdığını söyledi.

Anlaşma kapsamında UBS Group AG, Credit Suisse'i tamamen hisse senetlerine dayalı bir anlaşmayla satın alacak. UBS ayrıca anlaşmanın bir parçası olarak İsviçre Merkez Bankası'ndan 100 milyar dolar daha alacak.

Silikon Vadisi Bankası'nın çöküşüyle alevlendi

UBS ile zor durumdaki rakibi Credit Suisse arasındaki evlilik, Silikon Vadisi Bankası'nın çöküşüyle alevlenen bankacılık sorunlarındaki son patlamaya işaret ediyor.

Paniğe kapılan yatırımcılar ve tedirgin mudiler son günlerde uzun süredir sorunlu olan Credit Suisse'den milyarlarca dolar çekerek, acil önlemler alınmazsa bankanın iflas edebileceği endişelerine yol açtı. İsviçre Merkez Bankası Credit Suisse'e 54 milyar dolarlık bir can suyu verdi, ancak bu kurumu istikrara kavuşturmaya yetmedi.

İsviçre bankacılık sektörüne güveni geri kazanma çabası çerçevesinde, UBS'nin Credit Suisse'i satın alma anlaşmasına İsviçre Merkez Bankası (SNB) ve Finansal Piyasa Denetleme Kurumu (FINMA) aracılık etti. Anlaşmanın parçası olarak, SNB, UBS'ye 100 milyar dolarlık likidite hattı sunmayı kabul etti.