15 Nisan 2024, Pazartesi
Haber Giriş: 08.06.2022 10:55 | Son Güncelleme: 08.06.2022 11:55

Konut kiralarında yüzde 25'in üzerinde zam yapılamayacak

Adalet Bakanı Bozdağ, yeni düzenlemeyle konut kiralarında 1 yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin en fazla yüzde 25 artırabileceğini söyledi
Konut kiralarında yüzde 25'in üzerinde zam yapılamayacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel'de düzenlenen Uzlaştırma Ödül Töreni ve Sempozyumu'nda yaptığı konuşmada, yeni kira düzenlemesini açıkladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ticaret Bakanı Mehmet Muş ile Adalet Bakanlığı olarak beraber çalışma yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonunda bugün Borçlar Kanunu'na geçici madde eklenmesinin söz konusu olacağını belirtti.

Bakan Bozdağ eklenecek bu maddeyle, 1 Temmuz 2023'e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde bir önceki kira yılının yüzde 25'ini geçemeyeceğini söyledi. Bozdağ bu hükmün Borçlar Kanunu'na Adalet Komisyonu'nda ekleneceğini belirtti.

 

Bozdağ, "Böylelikle konut kiralarında bir yıl süreyle bir önceki yılın kira bedelinin yüzde 25'ini geçmeyecek şekilde artış yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üzerinde yapılacak artışların geçerli olmadığı açıkça ifade ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken geçici olmasına özellikle önem verdik. Geçici bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna halel vermeden ikisinin de belli bir fedakarlıkta bir noktada durmasına da özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar" diye konuştu.