01 Aralık 2022, Perşembe
Haber Giriş: 13.09.2022 10:06 | Son Güncelleme: 13.09.2022 10:17

Twitter hissedarları kararını verdi: Elon Musk'a satışı onayladılar

Twitter hissedarlarının büyük çoğunluğu Elon Musk'ın şirketi satın almak için yaptığı 44 milyar dolarlık teklifin kabul edilmesi yönünde oy kullandı
Twitter hissedarları kararını verdi: Elon Musk'a satışı onayladılar

Twitter, şirketi artık satın almaktan vazgeçtiğini söyleyen Tesla'nın patronuyla hukuk mücadelesine girmesine rağmen hissedarlar, Elon Musk'ın 44 milyar dolarlık devralma teklifini oylamaya gitti. Reuters'in haberine göre nonu hakkında bilgi sahibi kaynaklar oy verme sürecinin bugün tamamlanacağını ancak dün akşam itibarıyla halihazırda yeterli sayıda hissedarın satışın lehinde oy kullandığını söyledi.

 Twitter yönetim kurulu daha önce hissedarlarına şirketin Musk'a satışını onaylamalarını tavsiye etmişti

Kaynaklar resmi açıklama henüz yapılmadığından isimlerinin açıklanmamasını isterken Tesla CEO'su Musk'ın temsilcileri ve Twitter henüz soru taleplerine yanıt vermedi.

Anlaşmadan cayma hamlesine yanıt

Öte yandan Twitter, dün Musk'ın şirketin eski siber güvenlik şefiyle yolları ayırmadan önce kendisine bilgi vermesi gerektiği gerekçesiyle anlaşmadan vazgeçme hamlesinin geçersiz olduğunu belirtti.

Şirketin avukatlarının düzenleyici kuruma Pazartesi günü sunduğu mektupta Musk’ın anlaşmayı iptal etmek için yaptığı son hamlenin geçersiz ve yanlış olduğunu ve Twitter’ın yükümlülüklerinden hiçbirini çiğnemediğini kaydetti.

Son hamle Musk’ın satın alma anlaşmasının kurallarının çiğnendiği gerekçesiyle çekilmek için üçüncü denemesi oldu. Musk daha önce platformdaki "bot" hesaplarının sayısıyla ilgili endişelerini dile getirmişti. Son olarak ise, Twitter'ın şirketin eski siber güvenlik şefi Peiter Zatko ile yolların ayrılmasından önce kendisine bilgi verilmesi gerektiğini söyledi. Zatko, bu hafta gevşek güvenlik, gizlilikle ilgili sorunlar ve platformdaki bot sayısı hakkındaki endişelerini dile getirdiği raporu hakkında ifade verecek. Şirketin eski siber güvenlik şefi Twitter davasında da ifade vermesi için mahkemeye çağrıldı.