20 Nisan 2024, Cumartesi
Haber Giriş: 29.03.2024 19:41 | Son Güncelleme: 29.03.2024 20:41

10 ülkenin Eurovision temsilcilerinden Gazze'de ateşkes çağrısı

Avrupa'dan 10 ülkenin Eurovision temsilcisi Gazze'de ateşkes çağrısı yaptı. Ortak açıklamada, "Bizim için mazlumlarla dayanışma içinde olmak, barış, acil ve sürdürülebilir ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili içten dileklerimizi iletmek çok önemli" denildi
10 ülkenin Eurovision temsilcilerinden Gazze'de ateşkes çağrısı

Belçika, Portekiz, İngiltere, İrlanda, İsviçre, Norveç, Danimarka, Litvanya, Finlandiya ve San Marino'yu Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil edecek sanatçılar, Gazze'de acil ve sürdürülebilir ateşkes çağrısında bulundu. Söz konusu 10 ülkenin Eurovision temsilcileri, sosyal medya üzerinden yaptıkları ortak açıklamada "işgal altındaki Filistin topraklarında ve özellikle Gazze'deki" durum karşısında sessiz kalmaktan rahatsızlık duyduklarını belirtti.

Açıklamada, "Bizim için mazlumlarla dayanışma içinde olmak, barış, acil ve sürdürülebilir ateşkes ve tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla ilgili içten dileklerimizi iletmek çok önemli" ifadesini kullanan sanatçılar, nefretin, İslamofobi ve antisemitizm de dahil olmak üzere tüm formlarına karşı olduklarını vurguladı. Müziğin evrensel birleştirici gücüne işaret edilen açıklamada, Belçika'dan Mustii, Portekiz'den İolanda, İngiltere'den Olly Alexander, İrlanda'dan Bambie Thug, İsviçre'den Nemo, Norveç'ten Gate, Danimarka'dan SABA, Litvanya'dan Silvester Belt, Finlandiya'dan Windows95Man ve San Marino'dan Megara'nın imzaları yer aldı.

11 Mayıs'ta İsveç'in Malmö kentinde yapılacak Eurovision Şarkı Yarışması'nda Avrupa'da birçok ülkeden İsrail'in men edilmesi yönünde çağrılar yapılmıştı. Fransa'yı 2023 Eurovision Şarkı Yarışması'nda temsil eden Fas asıllı Kanadalı şarkıcı La Zarra, 10 Ocak'ta İsrail'in şarkı yarışmasından men edilmesi çağrısında bulunarak, "Maalesef bir kez daha Filistin halkına yönelik katliamla, soykırımla, Batı Şeria ve Lübnan'da saldırılarla karşı karşıyayız" ifadesini kullanmıştı. İsveç'te aralarında sanatçılar ve müzik endüstrisi yetkililerinin de yer aldığı bin kişi 10 Ocak'ta imza toplayarak İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan men edilmesini istemişti. Sanatçılar, İsrail'in katılımının engellenmemesi durumunda İsveç'in yarışmadan çekilmesini talep etmişti.

İspanya azınlık sol koalisyon hükümetine dışarıdan destek veren sol görüşlü Podemos Partisi de 1 Ocak'ta yaptığı açıklamada, Gazze'de sivil ayrımı gözetmeksizin yaptığı saldırılar nedeniyle İsrail'in Eurovision Şarkı Yarışması'ndan ihraç edilmesi talebinde bulunmuştu. İzlanda'da da müzisyenler derneği Aralık 2023'te ulusal yayın kuruluşu RUV'nin 2024 Eurovision yarışmasından çekilmesi çağrısı yapmıştı. İzlanda Yazar ve Bestekarlar Topluluğu (FTT), RUV'den "masum çocukların ve sivillerin öldürülmesine ve savaşa karşı durmasını" talep etmişti. FTT, Ukrayna'daki savaş nedeniyle Rusya'nın 2022'de Eurovision'dan men edildiğini hatırlatarak İsrail'in katılması halinde 2024 Eurovision'un boykot edilmesini istemişti.

İsrail reddedilen şarkısının ismini ve sözlerini değiştirmişti

İsrail'in Eurovision'dan men edilmesi çağrıları devam ederken İsrail'in yarışmaya katılmayı planladığı October Rain (Ekim Yağmuru) adlı, Hamas'ın 7 Ekim 2023'teki saldırısına atıfta bulunan şarkı, Avrupa Yayın Birliği (EBU) tarafından siyasi mesaj içerdiği gerekçesiyle reddedilmişti. Bunun üzerine İsrail şarkıda değişiklikler yaparak ismini Dance Forever (Sonsuza dek dans et) yapsa da bu şarkı da aynı gerekçeyle geri çevrilmişti. Son olarak İsrail yarışmaya Hurricane (Kasırga) adlı şarkıyla katılacağını duyurmuştu.

Kaynak: AA