20 Mayıs 2024, Pazartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 30.08.2023 22:48 | Son Güncelleme: 30.08.2023 23:02

Elektrikli araç pazarında rekabet kızıştı: Çinli otomotiv devi telefon üretmeye karar verdi

Çinli otomotiv devi Nio, elektrikli araçların cazibesini artırmak için Eylül ayında ilk cep telefonunu piyasaya sürecek. Şirketin hedefi ise telefon sektöründe rekabete katılmak değil araçlarıyla uyumlu çalışan ve kullanıcı deneyimini zenginleştiren bir ekosistem ürünü ortaya koymak
Elektrikli araç pazarında rekabet kızıştı: Çinli otomotiv devi telefon üretmeye karar verdi

Çinli elektrikli araç üreticisi Nio, kendi geliştirdiği ilk cep telefonunu Eylül ayı sonunda piyasaya sürmeyi planladığını ve daha iyi yazılım ve bağlantı özellikleriyle araçlarının cazibesini artırmayı hedeflediğini söyledi. Nio, böylece sürücülerin akıllı telefonlarını kullanarak diğer işlevlerin yanı sıra kapıları uzaktan açmalarına, klimayı açmalarına veya araçlarını çalıştırmalarına olanak tanıyan bir sistem kurmayı planlıyor.

Reuters'ın haberine göre Nio'nun kurucusu ve CEO'su William Li, otomobil üreticisinin esas olarak kendi araçlarının sürücülerini hedeflediği telefon projesinin önemli bir itici gücüydü. Li Salı günü geç saatlerde yatırımcılara yaptığı çağrıda "Amacımız telefon üreticileriyle rekabet etmek değil. Bunun yerine, araç kullanıcılarımıza en iyi deneyimi sunmak için telefonu bir taşıyıcı olarak kullanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

Rekabet kızıştıkça yeni telefonlar çıkıyor

Akıllı telefon trendi sürücülerden gelen büyük bağlantı talebini körükledikçe, daha fazla otomobil üreticisi artan rekabette öne geçmenin yollarını arıyor. Zhejing Geely Holding'in kurucusu geçen yıl akıllı telefon üreticisi Meizu'yu satın aldı ve firmalar tüketici elektroniği ve seyahati entegre edeceklerini söyledi.

Huawei Technologies, Harmony işletim sistemiyle elektrikli araçlara güç sağlamak için Seres Group dahil olmak üzere otomobil üreticileriyle ortaklık kurdu. Ancak Nio'nun telefon projesi, şirketin Ocak ayında Tesla tarafından başlatılan fiyat savaşının ortasında büyüyen kayıplarla ve satışlardaki düşüşle mücadele ettiği için bazı yatırımcılar arasında endişe yarattı.

Yaklaşık 1 milyar dolar zararda

Nio ikinci çeyrekte 6,12 milyar yuan (839,51 milyon dolar) net zarar açıklarken, bir yıl önceki aynı dönemde 2,75 milyar yuan zarar etmişti. Haziran sonu itibariyle 4,3 milyar dolar nakit sahibi olan şirket, Temmuz ayında CYVN Holdings'ten 1,1 milyar dolarlık bir yatırım aldı. Li, Nio'nun kitlesel pazarı hedefleyen yeni elektrikli araç markasının ilk modelini 2024 yılının ikinci yarısında piyasaya süreceğini söyledi.