24 Temmuz 2024, Çarşamba Gazete Oksijen
Haber Giriş: 09.07.2024 18:05 | Son Güncelleme: 09.07.2024 18:10

ABD'de gırtlak nakli yapılan hasta konuşma yetisini geri kazandı

ABD'nin Arizona eyaletinde 10 yıl önce gırtlak kıkırdağı kanseri teşhisi konulan bir hasta, yapılan gırtlak nakli sonucunda konuşma yetisini geri kazandı
ABD'de gırtlak nakli yapılan hasta konuşma yetisini geri kazandı

Arizona'daki Mayo Clinic Hastanesi'nde yapılan gırtlak nakli sonrası konuşma yetisini geri kazanan Marty Kedian, ABD'de bu işlemin yapıldığı üçüncü kişi oldu. Kedian, yaptığı açıklamada, konuşabilmenin önemine işaret ederek, operasyon sonrası yaklaşık bir saat konuşabildiğini ifade etti. Öte yandan 9 kişiye daha aynı operasyonun yapılması planlanıyor.

Çalışmayı yürüten Mayo Clinic Baş ve Boyun Cerrahisi Başkanı David Lott, sesini kaybeden hastaların dış dünya ile iletişimlerinin azaldığını ve içlerine kapandıklarını belirterek, konuşma yetisine sahip olmanın önemine dikkati çekti. Lott, 10 yıl önce gırtlak kıkırdağı kanseri teşhisi konulan Kedian'ın, hastalığının yavaş ilerlemesi nedeniyle çalışma açısından uygun bir aday olduğunu belirtti. Çalışmanın ilk bulguları ve bu operasyonun sonuçları Mayo Clinic Proceedings dergisinde yayımlandı.

Kaynak: AA