26 Mayıs 2024, Pazar Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.04.2022 21:56 | Son Güncelleme: 06.04.2022 22:37

Ferrero'dan yeni açıklama: Türkiye'deki Kinder’lerde salmonella şüphesi yok

Salmonella vakaları ile gündemi sarsan Kinder Surprise'ın üreticisi Ferrero'nın Türkiye temsilciliğinden açıklama geldi. Şirket açıklamasında, Türkiye'de üretilen ve Türkiye'den ithal edilen ürünlerin hiçbirinde bahsedilen duruma rastlanmadığı belirtti
Ferrero'dan yeni açıklama: Türkiye'deki Kinder’lerde salmonella şüphesi yok

Nutella markasını bünyesinde barındıran dünyaca ünlü çikolata üreticisi Ferrero'nun, Türkiye'de de üretilen Kinder Surprise isimli yumurta şeklindeki çikolatalarında salmonella şüphesi Avrupa'da panik yarattı.

Çocuklar ağırlıkta olmak üzere birçok tüketicinin hastaneye kaldırıldığı duyuruldu. Bu sayı yalnızca İngiltere'de 63 olarak açıklandı. Gelişmeler üzerine bazı ülkelerdeki çikolatalar toplatıldı. 

Ferrero Çikolata Türkiye'den açıklama geldi

Salmonella vakaları gündemdeki yerini korurken Ferrero Çikolata Türkiye'den açıklama geldi. Şirketin açıklamasında, Türkiye'de üretilen ve Türkiye'den ithal edilen ürünlerin hiçbirinin bahsedilen durumdan etkilenmediği vurgulandı:  

“Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürün bahsi geçen durumdan etkilenmemektedir. Kinder Surprise ürünlerinin bazı ülkelerde çıkan salmonella vakalarıyla olası bağlantısına ilişkin devam eden kalite süreçlerinde yerel otoritelerle iş birliği içerisinde hareket ediyoruz. Her ne kadar yapılan testler ve analizlerde piyasaya sürülen hiçbir Kinder ürününde salmonella bulunduğuna dair bir bulguya rastlanmasa da tüketici sağlığını birincil önceliğimiz olarak kabul ederek bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. Bu çerçevede, Belçika fabrikamızda üretilen ve tavsiye edilen tüketim tarihi 11 Temmuz 2022 ve 7 Ekim 2022 arasında olan ürünlerimizi istemli olarak toplatıyoruz." 

Ferrero Çikolata Türkiye, açıklamasına şu şekilde devam etti: 

''Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilip Türkiye'de satışa sunulan Kinder Surprise tekli ve Kinder Surprise 3'lü paket ürünleri Almanya fabrikamızda üretilmektedir, Kinder Surprise Maxi ürünlerimiz ise Belçika fabrikasında üretilmekte olup tavsiye edilen tüketim tarihleri ise yukarıda belirtilen tarihlerin dışındadır. Kinder Mini Egg, Kinder Egg Hunt Kit ve Kinder Schokobons ürünleri ise Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilmemektedir. Dolayısıyla, Ferrero Çikolata Türkiye tarafından ithal edilen ve satışa sunulan hiçbir ürünümüzün bahsi geçen durumdan etkilenmediğini kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz".