05 Aralık 2023, Salı
Haber Giriş: 28.09.2023 09:50 | Son Güncelleme: 28.09.2023 10:25

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kanun Hükmü belgeselinin tekrar Altın Portakal seçkisine alınması sonrası festivalden çekildi. Yapılan açıklamada "Sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür" denildi
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Altın Portakal Film Festivali’nden çekildi

Nejla Demirci'nin Kanun Hükmü adlı belgeselinin 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali seçkisinden çıkarılmasının ardından başlayan kriz son buldu. Önce jüri daha sonra da yönetmenlerin festivalden çekilmesi sonrası tekrar inceleme yapıldı ve karar iptal edildi. Ancak bu sefer de Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekildiğini duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Türkiye'nin kültürel ve sanat değerlerinin korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi vizyonuyla çalışan Bakanlığın bu vizyon çerçevesinde yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen yüzlerce kültür sanat etkinliğine destek verdiği belirtildi. Türk sinemasının alanındaki en önemli etkinliklerinden biri olan ve 60'ıncısının düzenlenme süreci devam eden Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, belgesel yarışması bölümünde Kanun Hükmü adlı belgeselin yer aldığı anımsatılarak, şunlar kaydedildi:

"Böylesi önemli bir festivalde, sanatın gücü kullanılarak mağduriyet algısı üzerinden FETÖ terör örgütü propagandası yapılmasına vesile olunması son derece üzücüdür. Bakanlığımız, aziz milletimizin 15 Temmuz'da verdiği destansı mücadelesinin itibarsızlaştırılması, sanatın provokasyon unsuru olarak kullanılması çabasının bir parçası olmayacaktır. Bu sebeple Antalya Altın Portakal Film Festivali'nden çekilmiş bulunuyoruz."


Kanun Hükmü belgeselinin konusu ne?

Kanun Hükmü belgeseli, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevlerinden el çektirilen Doktor Yasemin Demirci ile Öğretmen Engin Karataş isimli karakterlerin hayatını anlatıyor. Yönetmen koltuğunda Nejla Demirci'nin oturduğu belgeselin başrolünde Yasemin Demirci ve Engin Karataş yer alıyor.

Neden festivalden çıkarıldı?

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde belgesel kategorisine yer alan 'Kanun Hükmü' filmi, belgeseldeki bir kişi hakkında yargı sürecinin devam ettiği iddiasıyla festival programından çıkarıldı. Ancak yapılan incelemelerin sonunda hukuki sürecin bittiği anlaşıldı belgesel tekrar festival seçkisine dahil edildi.