14 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 02.04.2024 16:50 | Son Güncelleme: 02.04.2024 17:05

31 Mart seçimlerinin ilk'leri ve en'leri

Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nin, ilk'leri ve en'leri belli oldu. Seçimin en genç belediye başkanı 22 yaşındaki Zeynep Çelik, en yaşlısı 82 yaşındaki Ahmet Türk oldu. Şırnak Uludere'ye bağlı Hilal beldesinde ise seçmene 4,5 santimetreyle en kısa oy pusulası verildi
31 Mart seçimlerinin ilk'leri ve en'leri

Resmi olmayan sonuçlara göre, seçimin en genç belediye başkanı Çanakkale Yenice Kalkım Belde Belediye Başkanlığını bağımsız aday olarak kazanan 22 yaşındaki Zeynep Çelik oldu. Mardin Belediye Başkanlığını kazanan 82 yaşındaki Ahmet Türk, ipi göğüsleyen en yaşlı isim olarak kayıtlara geçti.

 Mardin Belediye Başkanı Ahmet Türk

 

Aydın'da 4. kez başkanlığa seçilen Özlem Çerçioğlu ile Gaziantep'te 3. kez seçilen Fatma Şahin de "en uzun dönem" görev yapan kadın başkanlar oldu. Eskişehir'de Ayşe Ünlüce, Afyonkarahisar'da Burcu Köksal, Tekirdağ'da Candan Yüceer, Edirne'de Filiz Gencan Akın, Siirt'te Sofya Alağaş, Ağrı'da Hazal Aras, Bilecik'te Melek Mızrak Subaşı, Diyarbakır'da Ayşe Serra Bucak Küçük, Batman'da Gülüstan Sönük, belediye başkanlığına seçilen kadınlar olarak öne çıktı.

En yüksek oy oranını Dilek Diyar Özer aldı

Tüm iller arasında en yüksek oyu, yüzde 64,52 ile Batman Belediye Başkanı seçilen Gülüstan Sönük aldı. Türkiye genelindeki il ve ilçeler göz önünde bulundurulduğunda ise en yüksek oy oranına, Diyarbakır'ın Lice ilçesinde ulaşıldı. Dilek Diyar Özer, yüzde 86,08 ile yurt genelinde en yüksek oy" oranını yakaladı. 31 Mart'ın en düşük oy oranıyla seçilen ismi ise Van Bahçesaray'da yüzde 21,33 oy alan Ayvaz Hazir oldu.

En çok adayın yarıştığı şehir İstanbul olurken, en uzun oy pusulası da 97 santimetreyle bu ilde, en kısa oy pusulası ise 4,5 santimetreyle tek adayın seçime girdiği Şırnak Uludere'ye bağlı Hilal beldesinde kullanıldı. İstanbul, Ankara ve İzmir'in ilçelerinde belediye başkanlığını kazanan en genç adaylar da dikkati çekti.

3 büyükşehirdeki en genç belediye başkanları

İstanbul Tuzla'da ipi göğüsleyen 1993 doğumlu Eren Ali Bingöl, Ankara Çankaya'da kazanan 1993 doğumlu Hüseyin Can Güner, İzmir Çeşme'de birinci olan 1991 doğumlu Lal Denizli ile Narlıdere'de kazanan 1991 doğumlu Erman Uzun, 3 büyükşehirdeki en genç belediye başkanları olarak kayıtlara geçti.

Güç Birliği Partisi, seçimlere yalnızca Bolu Mudurnu'da girdi. Partinin, Bolu'nun Mudurnu ilçesinde belediye başkan adayı gösterdiği Mustafa Doğramacı, 3 oyla Cumhuriyet tarihine, "seçimde en az oy alan partinin adayı" olarak geçti.