13 Temmuz 2024, Cumartesi Gazete Oksijen
Haber Giriş: 06.03.2024 18:08 | Son Güncelleme: 06.03.2024 18:47

Özel'den Erdoğan'a: Hazine'de emekliler için 1,4 trilyon lira yoksa vay halimize

CHP Genel Başkanı Özel, emeklilere aylık 7'şer bin lira ek ödeme yapılması çağrısını yineledi. Özel, "Diyor ki '7'şer bin lirayı bile veremeyiz, 1,4 trilyon para gerekiyor, bizde böyle bir para yok'. Tayyip Bey, Hazine'de 1,4 trilyon yoksa vay halimize, sen kasayı boşalttıysan ben bilmem" dedi
Özel'den Erdoğan'a: Hazine'de emekliler için 1,4 trilyon lira yoksa vay halimize

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Afyonkarahisar'da Seçim Koordinasyon Merkezi Açılışı ve Aday Tanıtım Töreni'nde konuştu.  Özel, memlekette seçim heyecanı olduğunu, bununla birlikte Afyonkarahisar'da da 75 yıl sonra belediyeyi alacak olmanın heyecanını yaşadıklarını vurguladı.

Bu heyecanın önemli olduğu kadar sıkıntının da büyük olduğunu belirten Özel, şöyle devam etti: "Ciddi bir ekonomik sıkıntı ve krizin içindeyiz. 31 Mart'a kadar hükümet bekliyor ama sonrası için Mehmet Şimşek'in dilinin altındaki baklayı duydunuz. Diyor ki 'Sıkı para politikası uygulayıp, kemerleri sıkacağız ve acı reçeteyi içireceğiz.' 1 Nisan oldu da eğer AK Parti yine Afyonkarahisar Belediyesini aldıysa, oyları AK Parti ve MHP aldıysa, 2 Nisan günü ne emekliyi duyarlar, ne işçiyi, ne esnafı, ne çiftçiyi, ne işsizi ve ne de öğrenciyi duyarlar. Kimseyi duymazlar. 1 Nisan olduysa ertesi gün yapacak bir şey yok. Ama 1 Nisan'dan bir gün önce 31 Mart'ta seçim var, mühür ve var yetki var. Eğer bu sefer AK Parti'ye 'Yeter artık' derseniz, bir sarı kart gösterip, kırmızı ışık yakar ve bıçak kemiğe dayandı derseniz, ondan sonra herkes hesabını ona göre yapacaktır. Bugün iktidardaki gücü mutlaka dengelemek, genel iktidarı yerelden dengelemek zorundayız. Bunu yapmadığımız takdirde kimsenin bizim sesimizi duyacağı yok. Ondan sonra uzun süre seçim de yok. Dönüp size bakacak kimse de yok."

Özel, en büyük sıkıntıyı emeklilerin çektiğini, Türkiye'de insanların yüzde 70'inin en düşük emekli maaşıyla geçinmeye çalıştığını savundu. Türkiye'nin dört bir yanında bu sorunu söylediğini belirten Özel, şunları kaydetti: "Cepteki ve piyasadaki en büyük banknot 200 lira. Bu 200 lira 2009 yılında ilk çıktığında 131 dolar alıyordu. O dönem dolar 1 lira 35 kuruşmuş. Şimdi aynı 200 lira 6 dolar alıyor. 131 dolardan 6 dolara düşmüş paramızın değeri. Afyonkarahisar'ın en meşhur sucuğu var. Sucuğun kilosu geçen sene 395 lira, bu sene 875 lira. En düşük emekli maaşı geçen sene 7 bin 500 liraydı ve geçen sene 19 kilogram sucuk alıyordu. Bu sene 10 bin lira ama 11 kilo sucuk alıyor. Ramazan mübarek gün geliyor. Bu hükümet geçen ramazandan bu ramazana emeklinin iftar, sahur sofrasından, buzdolabından, mutfağından tam 8 kilo sucuğu çalmış. Yazıklar olsun bu hükümete."

"700 milyar verildiğinde bu iş çözülecek"

Özel, emeklilerin bayram ikramiyesini CHP eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sayesinde aldığını savundu. Emeklilerin maaş durumuna ilişkin Özel, "Ben Tayyip Bey'e diyorum ki bir 'emekli kart' çıkartalım. Emekliye verilmeyen 17 bin lira ile 10 bin liranın farkını her emeklinin maaşına 7'şer bin lira olarak yatıralım. Ayrıca elektrik, su ve doğal gazı emeklilere yüzde 25 ile 40 arasında indirimli verelim. O diyor ki '7'şer bin lirayı bile veremeyiz, 1,4 trilyon para gerekiyor, bizde böyle bir para yok' diyor. Tayyip Bey, Türkiye Cumhuriyeti'nin hazinesinde 1,4 trilyon yoksa vay bizim halimize, sen kasayı boşalttıysan ben bilmem. Ben hesabı yaptım, 1,4 trilyon değil tam yarısı lazım. 700 milyar verildiğinde bu iş çözülecek ama 'vallahi yok' diyor" ifadesini kullandı.

 

Kaynak: AA