21 Nisan 2024, Pazar
Haber Giriş: 02.04.2024 14:46 | Son Güncelleme: 02.04.2024 14:52

YSK karar verdi: Van'da başkanlık DEM Parti'den AK Parti'ye geçti

Van İl Seçim Kurulu, 31 Mart yerel seçimlerde seçilme hakkı geri alınan DEM Parti Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın yerine 130 bin oy farkıyla kaybeden AKP adayı Abdulahat Arvas'ı belediye başkanı olarak belirleyerek mazbata verdi
YSK karar verdi: Van'da başkanlık DEM Parti'den AK Parti'ye geçti

DEM Parti, Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının Adalet Bakanlığı tarafından mesai bitimine 5 dakika kala yapılan itiraz üzerine geri alındığını duyurdu. Van İl Seçim Kurulu, AKP Van Belediye Başkan Adayı Abdullah Arvas'ın talebiyle yaptığı incelemeyi tamamladı. Zeydan'ın seçilme yeterliliği olmadığına hükmetti. Mazbatanın en çok oy alan ikinci sıradaki aday Arvas'a verilmesine karar verdi.

"Karar yok hükmündedir"

Zeydan'ın avukatı Mahsuni Karaman ise, böylesi bir durumun Cumhuriyet tarihinde bir ilk olduğuna dikkat çekerek, "Son verilen karar yok hükmündedir. Zeydan’ın bugün mazbatasını alması gerekiyor, vermemeleri halinde gerekli hukuki süreci başlatacağız. Şimdiden hazırlıklarımızı yaptık. Fakat bütün bunlar önceden kurguladığını gösteriyor. Diğer tüm DEM Belediye eş başkan ve meclis üyeleri içinde önümüzdeki süreçte kurgulanmış bulanların devreye girmesi ihtimali var" dedi.

 

 

Van'da seçimlerde ne olmuştu? 

Son seçimlerden sonra kayyum atanan büyükşehir belediyelerinden biri de Van olmuştu. 2019'da Bedia Özgökçe Ertan ile belediyeyi kazanan HDP, aradan geçen süre zarfında belediyeye atanan kayyum nedeniyle yönetimi kaybetmişti. 31 Mart seçimlerinde Zeydan AA ve ANKA verilerine göre yüzde 55 ( 245 bin) oy ile en yakın rakibi Abdulahat Arvas'ın (Yüzde 27- 120 bin) iki katı oy almıştı.

Memnu hakkı nedir?

Memnu haklar, diğer bir deyişle yasaklanmış haklar, kişinin ceza mahkumiyeti nedeniyle, ceza kanununun dışında farklı kanunlardan kaynaklanan mahrum edildiği haklardır. Memnu hakların iadesi ise, bu hakları geri almak için düzenlenen bir ceza hukuku kurumudur. Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın daha önce aldığı mahkumiyetten doğan yasal kısıtı seçim öncesinde kalkmış, YSK Zeydan'ın adaylığını kabul etmişti.  Ancak son yapılan açıklamaya göre ise Adalet Bakanlığı'nın itirazı üzerine Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan adayı Abdullah Zeydan'ın memnu hakkının iadesi kararının hiçe sayıldığı ifade edildi.

Abdullah Zeydan kimdir? 

İlk, orta ve lise tahsilini ilçede tamamlayan Zeydan, Uluslararası Amerikan Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Farklı şirketlerde mimarlık yapan Zeydan, HDP'den Hakkari milletvekilliği yaptı. Evli ve 3 çocuk babası olan Abdullah Zeydan, HDP'nin Hakkâri Milletvekili iken 2016'da HDP eş başkanlarıyla birlikte tutuklanan ve yedi yıllık hapis cezasının ardından geçen yıl tahliye edilmişti.  kullanılıyor.